Bremen (krahinë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Bremen (Tokë))
Jump to navigation Jump to search
Flamuri zyrtar
Flag of Bremen.svg
Flamuri shtetëror Emblema
Flag of Bremen.svg Grosses Wappen Bremen.png
Statistika
Kryeqyteti: Freie Hansestadt Bremen
Hapësira: 404,23 km²
banorë: 1642 (01.prill. 2006)
Dendësija e popullsisë: 1642 Banorë në km²
Website: http://www.bremen.de]
ISO 3166-2: DE-HB
Politika
Kryeministri: Jehns Böhrnsen (SPD)
Partia në pushtet: SPD dhe CDU
Harta
Deutschland Lage von Bremen.svg

Bremeni për nga sipërfaqja është vendi më i vogël Federal i Republikës Federale Gjermane. Sipërfaqja e Bremenit është 404 km². Përbehet prej qyteteve Bremen dhe Bremenhaven dhe gjithsej ka rreth 664.000 banorë

Gjeografia[redakto | përpunoni burim]

Historia[redakto | përpunoni burim]

Demografia[redakto | përpunoni burim]

Ekonomia[redakto | përpunoni burim]

Kultura[redakto | përpunoni burim]

Arsimimi
Sporti

Politika[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]