Bretkosa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Bretkoca)
Shko te: navigacion, kërko
Bretkosat
Litoria caerulea
Litoria caerulea
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Amphibia
Rendi: Anura
Merrem, 1820
Në të zezë është shtrirja e bretkosave.
Në të zezë është shtrirja e bretkosave.
Suborders

Archaeobatrachia
Mesobatrachia
Neobatrachia
-
Lista e familjeve Anuran

Bretkosa (apo mashkulli i saj Bretku) është kafshë e vogël pa bisht, me ngjyrë të murrme a të gjelbër, me këmbët e prapme të gjata, që ecën duke kërcyer dhe që mund të jetojë në ujë dhe në tokë.[1]

Ka disa lloje si Bretkosa e gjelbërt, e barit, dhe janë të njohura për këndimin (kuakin), që lëshojnë dhe për tufat që krijojnë.

Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Burimi i të dhënave[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Fjalor i Gjuhës së Sotme Shqipe - Tiranë, 1980