Bretkosa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bretkosat
Litoria caerulea
Litoria caerulea
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Amphibia
Rendi: Anura
Merrem, 1820
Në të zezë është shtrirja e bretkosave.
Në të zezë është shtrirja e bretkosave.
Suborders

Archaeobatrachia
Mesobatrachia
Neobatrachia
-
Lista e familjeve Anuran

Bretkosa (apo mashkulli i saj Bretku) është kafshë e vogël pa bisht, me ngjyrë të murrme a të gjelbër, me këmbët e prapme të gjata, që ecën duke kërcyer dhe që mund të jetojë në ujë dhe në tokë.[1]

Shumimin e kryen me form seksuale me ane te vezeve. Ajo mund te bej mbi300 veze por me pak se 20 formohen ne bretkosa sepse jane ushqim per peshqit

Ka disa lloje si Bretkosa e gjelbërt, e barit, dhe janë të njohura për këndimin (kuakin), që lëshojnë dhe për tufat që krijojnë.

Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Burimi i të dhënave[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Fjalor i Gjuhës së Sotme Shqipe - Tiranë, 1980