Brownsville, Texas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Brownsville
Qytet
Njohur si Qyteti i Gjelbërt
noform
Kolazh me pamje nga Brownsville
Vendndodhja
Brownsville is located in SHBA
Brownsville
Brownsville
Vendodhja e Brownsville në SHBA

Koordinatat: 25°55′49″V 97°29′4″P / 25.93028°V 97.48444°P / 25.93028; -97.48444

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Texas
Qarku Cameron
Kryetari i Bashkisë Antonio "Tony" Martinez
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 378.9 km2
 •  tokësore 342.7 km2
 •  ujore 36.1 km2
Lartësia 10 m (m.n.d.)
Popullsia 183,046 banorë
 •  aglomerati 420,392 banorë
Dendësia 534.1 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CST (UTC-6)
Verore CDT (UTC-5)
Kodi Postal 78520, 78521, 78522, 78523, 78526
Prefiksi 956
Aeroporti Aeroporti Ndërkombëtar Brownsville/South Padre Island
Koordinatat 25° 55′ 49″ Veri

97° 29′ 4″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.cob.us

Brownsville është qytet dhe zyra qendrore e Qarkut Cameron, Texas. Është qyteti i gjashtëmbëdhjetë më i popullarizuar në Teksas, me popullsi të 175,023 sipas vitit 2010[1] dhe me popullsi të 183,046 sipas regjistrimit të vitit 2014.[2] Ndodhet në bregun verior të Rio Grande, drejt veriut dhe përmes kufirit prej Matamoros, Tamaulipas, Meksikë.

Sipas regjistrimit më 2014, popullsia e zonës metropolitane Brownsville–Harlingen ishte 420,392, duke u bërë zona e nëntë metropolitane më e popullarizuar në shtetin federal të Teksasit.[3] Përveç kësaj, popullsia e zonës ndërkombëtare metropolitane Matamoros–Brownsville ishte 1,136,995.[4]

Megjithatë, zona urbane në Brownsville është një nga zonat me rritje më të shpejtë në Shtetet e Bashkuara.[5]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtylla kryesore e ekonomisë është Porta e Brownsville, porta ndodhet 2.3 kilometra prej qytetit, siguron një lidhje të rëndësishme midis rrjeteve rrugore të Meksikës së afërt dhe Rrjetit të Gjirit Intracoastal të Teksasit.[6]

Njerëzit e njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Geographic Identifiers: 2010 Census Summary File 1 (G001): Brownsville city, Texas". U.S. Census Bureau, American Factfinder. Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 shkurt 2020. Marrë më korrik 8, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Annual Estimates of the Resident Population: April 1, 2010 to July 1, 2014 (PEPANNRES): Incorporated Places in Texas". U.S. Census Bureau. Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 shkurt 2020. Marrë më korrik 8, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Annual Estimates of the Resident Population: April 1, 2010 to July 1, 2014 - United States -- Metropolitan and Micropolitan Statistical Area; and for Puerto Rico (GCT-PEPANNRES)". U.S. Census Bureau. Arkivuar nga origjinali origjinali më 12 shkurt 2020. Marrë më korrik 8, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Matamoros-Brownsville". World Gazetteer. Arkivuar nga origjinali origjinali më maj 13, 2012. Marrë më gusht 22, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Salinas, Gilberto (2 korrik 2005). "Brownsville-McAllen fastest growing cities in Texas". The Brownsville Herald. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "About Us". Port of Brownsville. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Hispanic heritage awards. Hispanic Heritage Foundation. 2006. fq. 1971. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Brownsville native on television tonight". The Monitor. 16 maj 2008. Marrë më qershor 7, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)