Brownsville, Texas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Brownsville, Texas
Qytet
Kolazh me pamje nga Brownsville
Kolazh me pamje nga Brownsville
Nicknames: 
Qyteti i Gjelbërt
Vendodhja e Brownsville në SHBA
Vendodhja e Brownsville në SHBA
Popullsia
 • Total183.046
Faqja zyrtarewww.cob.us

Brownsville është qytet dhe zyra qendrore e Qarkut Cameron, Texas. Është qyteti i gjashtëmbëdhjetë më i popullarizuar në Teksas, me popullsi të 175,023 sipas vitit 2010[1] dhe me popullsi të 183,046 sipas regjistrimit të vitit 2014.[2] Ndodhet në bregun verior të Rio Grande, drejt veriut dhe përmes kufirit prej Matamoros, Tamaulipas, Meksikë.

Sipas regjistrimit më 2014, popullsia e zonës metropolitane Brownsville–Harlingen ishte 420,392, duke u bërë zona e nëntë metropolitane më e popullarizuar në shtetin federal të Teksasit.[3] Përveç kësaj, popullsia e zonës ndërkombëtare metropolitane Matamoros–Brownsville ishte 1,136,995.[4]

Megjithatë, zona urbane në Brownsville është një nga zonat me rritje më të shpejtë në Shtetet e Bashkuara.[5]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtylla kryesore e ekonomisë është Porta e Brownsville, porta ndodhet 2.3 kilometra prej qytetit, siguron një lidhje të rëndësishme midis rrjeteve rrugore të Meksikës së afërt dhe Rrjetit të Gjirit Intracoastal të Teksasit.[6]

Njerëzit e njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Geographic Identifiers: 2010 Census Summary File 1 (G001): Brownsville city, Texas". U.S. Census Bureau, American Factfinder. Arkivuar nga origjinali më 13 shkurt 2020. Marrë më korrik 8, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Annual Estimates of the Resident Population: April 1, 2010 to July 1, 2014 (PEPANNRES): Incorporated Places in Texas". U.S. Census Bureau. Arkivuar nga origjinali më 13 shkurt 2020. Marrë më korrik 8, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Annual Estimates of the Resident Population: April 1, 2010 to July 1, 2014 - United States -- Metropolitan and Micropolitan Statistical Area; and for Puerto Rico (GCT-PEPANNRES)". U.S. Census Bureau. Arkivuar nga origjinali më 12 shkurt 2020. Marrë më korrik 8, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Matamoros-Brownsville". World Gazetteer. Arkivuar nga origjinali më maj 13, 2012. Marrë më gusht 22, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  5. ^ Salinas, Gilberto (2 korrik 2005). "Brownsville-McAllen fastest growing cities in Texas". The Brownsville Herald. Arkivuar nga origjinali më 18 korrik 2018. Marrë më 16 tetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "About Us". Port of Brownsville. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Hispanic heritage awards. Hispanic Heritage Foundation. 2006. fq. 1971. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Brownsville native on television tonight". The Monitor. 16 maj 2008. Arkivuar nga origjinali më 22 shtator 2018. Marrë më qershor 7, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)