Buddy Holly

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Buddy Holly
Buddy Holly (1957)
Buddy Holly (1957)
Background information
Lindi7 shtator, 1936
Lubbock, Texas
Vdiq3 shkurt, 1959
Clear Lake, Iowa
Websitehttps://www.buddyholly.com/

Charles Hardin Holley, me nofkën Buddy Holly (7 shtator, 1936 - 3 shkurt, 1959), ishte kantautor dhe kitaristë amerikan. Ai njihet kryesisht si figura kryesore e grupit të muzikës The Crickets dhe është konsideruar gjerësisht si një nga personalitetet më tërheqëse të historisë së muzikës rock and roll.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

The Crickets[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këngët solo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]