Bue Shpata

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Bue Shpata gjithashtu( Bua Spata)ishin një familje fisnike shqiptare. Burimi më i vjetër i shkruar në të cilën përmendet një anëtar i kësaj familje, daton në vitin 1304. Shpata Bue, Shpata ose thjesht Bue, u vuri shumë pushtet dhe prestigj në kohëne e e Carit Serb Stefan Dušan . Nicholas Bua ka qënë 1345 - 1349 Protovestarios e Carit Serb. Djali i tij Peter 1354 si Zoti i Delvines dhe Angelokastron në Epirit.

Përfaqësuesi më i fuqishëm i familjes ka qenë Gjin Bua Shpata gjithashtu( Ghin Bua Spata)(† 1400). Që nga 1358 ai ka dëshmuar si një despot i Angelokastron dhe Achelous. Sipas 1375, ai gjithashtu vendosi mbi Arta dhe . Lepanto

Pjetër Shpata ka marrë pjesë në SkënderbeuLidhjen e Lezhës kundër Osmane.

Të tjerët në gjysmën e dytë të 15-të Shpatas jetojnë shekullin e shitur zotërimet e tyre të vogël në Greqi, kryesisht në Republika e Venedikut, dhe disa ishin edhe të vasal e osmanëve.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

  • [Http: / / genealogy.euweb.cz / Balkan / spatas.html gjenealogjinë e Bue Shpata]
  • [Http: / / www.shqiperia.com/kat/m/shfaqart/aid/120/Despotati-shqiptar-i-Artes.html rreth Despotate] Arta (shqip)