Jump to content

Bujar Qamili

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Bujar Qamili është këngëtar i mirënjohur shqiptar nga Shkodra. Ai është ndër këngëtarët më të mirë të këngës popullore shqiptare e veçanërisht të asaj shkodrane.[nevojitet citimi]

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bujar Qamili ka lindur në Shkodër, më 28 tetor 1963. Fillimisht ka kënduar në koncertet e fëmijëve, që organizoheshin në atë kohë në shkollë. Këtu lindën edhe shkëndijat e para të talentit të tij në muzikë. Më pas, aktivizohet në “Grupin e Rinisë". Për herë të parë në skenë është ngjitur në vitin 1974, dhe ka mbi njëzet e katër vite që ai nuk është shkëputur asnjëherë nga kënga.

Çmimet e fituara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmim i parë në Festivalin e Këngës Shkodrane. Çmim të dytë në “Mbrëmje të Muzikës Popullore”, çmim të tretë tek spektakli “12 në Hollivud”, çmim të parë tek “Maratona e Këngës Popullore Shqiptare”, çmim të parë tek “Festivali Mbarëkombëtar i Këngës Popullore Shqiptare” në Elbasan. Ka fituar edhe Diskun e Artë të Këngës Popullore Shqiptare. Kohët e fundit, mori çmimin e publikut nga Festivali, “Folk Univers”. Për kontributin e dhënë në muzikë, ka marrë titullin më të lartë që i jepet një këngëtari, “Këngëtar i Urdhërit, Naim Frashëri i Artë”.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Në vitin 1996, Bujar Qamili publikon albumin "Nuk Jam Ma Sikur Atehere".
 • Në Nëntor 2013, Bujar Qamili merr pjesë në Musical-Fest 2013 me këngën "Hajde Sonte Rri Me Mu".
 • Në Tetor 2013, Bujar Qamili & Xeni marrin pjesë në Zhurma Show 2013 me këngën "Dy Bylbyla Ne Nje Gem".
 • Në Mars 2014, Bujar Qamili merr pjesë në Kenga Ime 2014 me këngën "Pranvera Filloi Me Ardhe".
 • Më datë 3 Qershor 2014, Bujar Qamili publikon videoklipin "Qejfi Bahet Me Shkodrane". Me këtë këngë, Bujar Qamili merr pjesë në Kenga Ime 2014 në vitin 2014.
 • Më datë 29 Mars 2016, Bujar Qamili publikon videoklipin "Syni Synin Dashuronte".
 • Më datë 6 Dhjetor 2016, Bujar Qamili publikon videoklipin "Je E Bukur Shkodra Jeme".
 • Më datë 22 Qershor 2017, Mateus Frroku & Bujar Qamili publikojnë videoklipin "Rrak Tak". Muzika e këngës u punua nga Kledi Bahiti, teksti u shkrua nga Filloreta Raçi (Fifi). Videoklipi u prodhua nga Max Production.
 • Më datë 21 Korrik 2017, Rovena Ibrahimi & Bujar Qamili publikojnë videoklipin "Zemra Me Ka Mbet". Muzika e këngës u punua nga Adrian Hila, teksti u shkrua nga Adrian Hila.
 • Më datë 8 Qershor 2018, Luana Vjollca publikon videoklipin "Mi Dhe Flake Mallit Tim", në bashkëpunim me Bujar Qamili.
 • Në Maj 2019, Luana Vjollca merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 2019 me këngën "Mi Dhe Flake Mallit Tim", në bashkëpunim me Bujar Qamili.

[1]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ [1]