Bujar Zajmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
artisti Bujar Zajmi

Bujar Zajmi (7 korrik 1939) i lindur në Tiranë, me origjinë nga Kosova është piktor i njohur shqiptar. E ka nisur artin pamor që në vitin 1956, me vizatime dhe piktura së bashku mund të ketë rreth 5 mijë dhe studimet e larta i realizoi për grafikë Universitetin e Lajpcigut në Gjermani. Njihet si piktor filmi dhe kultivues i komikes dhe kombtares në pikturën e tij. Së fundmi realizoi Ekspozitën dedikuar Tiranës së vjetër me 65 punime të autorit , kryesisht në teknikën vaj në kanavacë e hapur për publikun deri me datë 25 nëntor 2011.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]