Bullizmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Bullizmi eshte nje lloj dhune psikologjike qe ndodh zakonisht tek femijet,adoleshentet.Bullizmi dallohet kur:

  • Femija ka shenja te ndryshme ne trup dhe nuk di ti shpjegoje.
  • Femija kerkon para PA ndonje arsye te bindshme.
  • Femija nuk deshiron te shkoje ne shkoll apo nuk ka deshire te luaje me miqte e tij.
  • Femija deshiron qe te ndryshoje menyren e te shkuarit ne shkolle dhe kur ai do te ndroje partnerin e rruges.
  • Femija vjen vone nga shkolla.
  • Femija ka deme materiale si canta.

Burimet[redakto | redakto tekstin burimor]