Burimi i Shutresë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Burimi i Shutresë është një burim natyror, që ndodhet në afërsi të fshatit Laç. Vendndodhja ekzakte e saj është në komunën Rukajrrethit të Matit, pranë luginës së lumit të Urakës. Mund të vizitohet sipas intinerarit Burrel – Shoshaj – Urakë. Ka lartësine 230 m mbi nivelin e detit. Është një burim karstik që del në kontaktin litelogjik të pjesës së sipërme të kretës dhe terrigjeve. Ka ujë të pastër dhe të ftohtë që përdoret për furnizim për popullsinë. Krijon nje mjedis terheqes. Ka vlera të ndryshme, si natyrore, kulturore, gjeografike, etj.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 26 qershor 2018. Marrë më 20 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)