Bursa (financiare)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Bursa është një lloj i ndihmës financiare për një nxënës ose student me qëllim të vazhdimit të shkollimit të mëtutjeshëm, shumë e caktuar të hollash, që shteti ose një kooperativë i jep çdo muaj një nxënësi a një studenti për të kryer studimet në një shkollë. Bursat jepen bazuar në kritere të ndryshme, të cilat zakonisht pasqyrojnë vlerat dhe qëllimet e dhuruesit ose themeluesit të çmimit. Paratë e bursave nuk kërkohen të paguhen nga studenti. [1] [2] [3]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Peterson, Kay (4 shtator 2008). "Financial Aid Glossary". fastweb. Marrë më 28 maj 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "University Reform: Report of the Royal Commissioners On the State of the University and Colleges of Oxford". The Observer. 1952. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Scholarships.com. "Loans Vs Grants Vs Scholarships - Scholarships.com". www.scholarships.com. Marrë më 2017-05-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)