Jump to content

Bylbyl Sokoli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Bylbyl Sokoli (19 dhjetor 1958, Prishtinë) është një ish futbolist, trajner kosovar i futbollit dhe profesor universitar.[1] Ka qenë edhe trajner i Kombëtarës së Kosovës në vitet 2018 dhe 2021-2022. [2] [3]

Bylbyl Sokoli lindi në Prishtinë, ku kreu shkollën fillore dhe të mesme pas së cilës vazhdoi studimet në Prishtinë në Fakultetin e Kulturës Fizike (1985), studimet pasuniversitare dhe mbrojti tezën e doktoraturës (2003). Ishte përzgjedhës i kombëtares së Kosovës, kurse tri herë është shpallur trajner i vitit. Në vitin 2004 është pajisur me certifikatën UEFA-s, kurse në vitin 2006 me diplomën e trajnerit të UEFA-s. Është ligjërues i lëndës së futbollit në Fakultetin e Shkecave Sportive të Universitetit të Prishtinës. 1515-1516

Karriera si lojtar

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karrierën prej futbollisti e filloi në KF "Partizani” të Rahovecit e më pas vazhdoi edhe në skuadra të tjera të Kosovës. Sokoli gjatë karrierës së tij luajti si mbrojtës. Ai ka përfaqësuar disa klube në Kosovë, duke përfshirë KF Prishtinën, KF Lirinë dhe KF Drenica. Ai gjithashtu pati një periudhë të shkurtër në Turqi me Galatasaray SK.

Karriera si trajner

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Profesionin e trajnerit të futbollit e nisi në vitin 1988 në skuadrën prishtinase "Ramiz Sadiku", vazhdoi më pas në skuadra të tjera, si: KF Flamurtari, KF 2 Korriku, KF Besëlidhja, KF Renova (Tetovë), KF Drenica, KF Hysi, KF Prishtina, KF Liria, KF Ferizaj detj. Ai në dy raste ka qenë edhe trajner i Kombëtares së Kosovës.[4]

Si menaxher, Sokoli ka fituar Superligën e Kosovës me KF Prishtinën në vitin 2001 dhe 2002. Gjithashtu ka fituar Kupën e Kosovës me KF Prishtinën në vitin 2000 dhe KF Lirinë në vitin 2006. Ja disa nga arritjet e Bylbyl Sokolit si menaxher:

 • Fituesi i Superligës së Kosovës: 2001, 2002
 • Fituesi i Kupës së Kosovës: 2000, 2006

Stili i stërvitjes

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sokoli njihet për stilin e tij sulmues të futbollit. Ai është gjithashtu një menaxher kërkues që pret që lojtarët e tij të punojnë shumë dhe të japin gjithçka për ekipin. Gjatë karrierës së tij Bylbyl Sokoli mes tjerash ka drejtuar këto klube:

 • KF Prishtina (1998-2003, 2006-2007, 2010-2011)
 • KF Liria (2003-2006, 2008-2009)
 • KF Ferizaj (2007-2008)
 • KF Drenica (2011-2012, 2018-2020)
 • KF Gjilani (2012-2013)
 • KF Llapi (2013-2014)
 • KF Peja (2014-2015)
 • KF Kosova (2016-2017)
 • KF Malisheva (2023-tani)[5]
 1. ^ "Universiteti i Prishtinës". staff.uni-pr.edu. Marrë më 2024-06-16.
 2. ^ "Bylbyl Sokoli - Manager profile". www.transfermarkt.com (në anglisht). Marrë më 2024-06-16.
 3. ^ https://www.koha.net/en/sport/411986/bylbyl-sokoli-te-dinamo-e-liges-se-pare
 4. ^ "Bylbyl Sokoli: Information, teams and honours | BeSoccer". www.besoccer.com (në anglisht). Marrë më 2024-06-16.
 5. ^ "Bylbyl Sokoli :: Coach Profile :: playmakerstats.com". www.playmakerstats.com (në anglishte britanike). Marrë më 2024-06-16.