CJ-6

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nanchang CJ-6
Nanchang CJ-6A Airplane over California Coastline N4183E 20110219.jpg
Tipi Avion trajnimi bazë
Vendi i origjinës Kina
Historia e shërbimit
Në shërbim 1960
Përdorur nga Forcat Ajrore Kineze etj.
Historia e Prodhimit
Dizenjuar 1958
Prodhuesi China Nanchang Aircraft Manufacturing Corporation
Kostoja njësi $75,000
Prodhuar 1960-tani
Numri ndërtuar mbi 3,000


Specifikimet (CJ-6A)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të dhënat prej Jane's Aircraft Recognition Guide [1]

Karakteristikat e përgjithshme

 • Ekuipazhi: Dy (studenti dhe instruktori)
 • Gjatësia: 8.46 m (27 ft 9 in)
 • Hapja e krahëve: 10.22 m (33 ft 6 in)
 • Lartësia: 3.3 m (10 ft 8 in)
 • Pesha pa ngarkesë: 1,095 kg (2,414 lb)
 • Pesha e ngritjes: 1,400 kg (3,086 lb)
 • Motorri i avionit: 1 × Zhouzhou (SMPMC) HS6A motorr radial, 213 kW (285 hp)

Performanca

 • Nuk duhet kaluar shpejtësia: 370 km/h (200 kts, 230 mph)
 • Shpejtësia maksimale: 300 km/h (160 kts, 185 mph) shpejtësia e zhytjes (200 nyje)
 • Rrezja: 700 km (372 nmi, 425 mi)
 • Lartësia maksimale e fluturimit: >6,250+ m (20,500+ ft)

Armatimi

 • Mitrolozë 2 x 7.62mm
 • Pika të forta poshtë krahëve
 • Bomba
 • Raketë lëshuese
 • Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Rendall, David (1995). Jane's Aircraft Recognition Guide. Glasgow, UK: HarperCollinsPublishers. f. 505. ISBN 0-00-470980-2. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

  Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]