Carl Spitteler

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Carl Spitteler
Carl Spitteler, në vitin 1905
U lind më24 prill 1845
Liestal, Zvicra Zvicra
Vdiq më29 dhjetor 1924
Lucerne, Switzerland
Emri i letraveCarl Felix Tandem
Kombësiazvicrane
Gjinitë letrarepoezi

Carl Friedrich Georg Spitteler (me pseudonim Carl Felix Tandem), (Liestal afër Baselit, 24 prill 1845 - Luzern, 29 dhjetor 1924), shkrimtar zvicran.

Fitues i Çmimit Nobel për Letërsi, për vitin 1919.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ishte mësues privat, tetë vite në Rusi dhe në Finlandë. Veprën më të vlersuar poetike Prometeu dhe Empireu e shkrou në vitin 1881, kur edhe ishte këthyer. Shumë vepra të tij krahasohen me ato te Frederik Neçes. Pastaj shumëvite fitoi duke punuar si mësues dhe gazetar. Dhe, atëherë fillon të merret në mënyrë serioze me krijimtarinë letrare. Shpërnguet në Lucern,duke ju falenderuar paraarëdhsve, më 1992[1], dhe i mundësohet, tani, ti përkushtohet pënës kreative. Vepra e dytë e tij më e fuqishme ‘’Olompiada pranverore’’, të ciën e shkrou gjatë viteve 1900 – 1905, e më vonë e rishikoi më 1910, u shpërblye me Çmimin Nobel. Vitet e fundit të jetës i kaloi përsëri duke e e rishikuar edhe njëherë veprën e parë, e cila dual me një titull të ri ‘’Prometeu dhe gjatëvrapuesit’’, në vitin 1924.

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Prometheus und Epimetheus (1881)
 • Extramundana (1883, seven cosmic myths)
 • Schmetterlinge ("Butterflies", 1889)
 • Der Parlamentär (1889)
 • Literarische Gleichnisse (“Literary Parables”, 1892)
 • Gustav (1892)
 • Balladen (1896)
 • Conrad der Leutnant (1898)
 • Lachende Wahrheiten (1898, essays)
 • Der olympische Frühling (1900–1905, revised 1910)
 • Glockenlieder (“Grass and Bell Songs", 1906)
 • Imago (1906, novel)
 • Die Mädchenfeinde ( Two Little Misogynists, 1907)
 • Meine frühesten Erlebnisse (“My Earliest Experiences", 1914, biographical)
 • Prometheus der Dulder (“Prometheus the Suffering”, 1924)

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ name=ea>Americana|wstitle=Spitteler, Carl|author=William F. Hauhart|inline=1

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Carl Spitteler – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale