Carlow (qark)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 52°49′50″V 6°55′54″P / 52.8306°V 6.9317°P / 52.8306; -6.9317

Carlow
— '
Stema_figura
Stema
Administrimi
Shteti Flamuri Irlanda
Provinca Leinsteri
Kryeqyteti Carlow
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 89 600 km2
Popullsia 54 612 banorë
Dendësia 61 banorë/km2

Qarku Carlow (irlandisht : Contae Cheatharlach) është një qark administrativ në Republikën e Irlandës, ndodhet në juglindje të Irlandës në provincën Leinster. Qarku është quajtur sipas qytetit të tij më të madh: Carlow
. Sipërfaqja e tij është 896 km2 për 54.612 banorë (në 2011)


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qytetet e qarkut[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]