Case-Pilote

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Case-pilote
Bashkia
Bashkia
Vendndodhja brenda Martinikës
Vendndodhja brenda Martinikës
VendiFranca
Sipërfaqja
1
18.440 km2 (7.120 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
4.475
 • Dendësia240/km2 (630/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Case-Pilote ( shqiptimi frëngjisht: [kaz pilɔt] ; Kreole martinikane: Kazpilot ; Shqip: Rast-piloti) është një qytet dhe komunë në departamentin francez të përtejdetitMartinikës .

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19671.709—    
19741.775+3.9%
19822.016+13.6%
19903.650+81.1%
19994.048+10.9%
20074.461+10.2%
20124.455−0.1%
20174.454−0.0%

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]