Celeste Caeiro

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Celeste Caeiro ose Celeste Martins Caeiro; Celeste dei garofani; Celeste dos cravos (e lindur më 2 maj, 1933) është një punëtore restoranti pacifist portugez. Veprimet e saj çuan në një grusht shteti të vitit 1974 që njihej si Revolucioni i Karafilave.[1]


Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Banksy @ Travessa do Judeu (33513638076) (2)

Caeiro u lind në vitin 1933. Ajo ra në sy gjatë revolucionit për të përmbysur Marcelo Caetano. Ajo u dha lule ushtarëve që çuan në veprën e 25 prillit 1974 duke u njohur si "Revolucioni i Karafilave". Ajo po punonte në një restorant të ri në Lisbonë të quajtur Rua Braancamp. Restoranti kishte planifikuar të jepte lule për të gjithë klientët e saj të ri më 25 prill, por kjo duhej të anullohej për shkak të grushtit të shtetit. Ajo u dërgua në shtëpi dhe i tha se mund të merrte lule të kuqe dhe të bardha të tretura.[1]

Ajo ofroi lule për tanke të përfshira në grusht shteti dhe ata vendosën lule në shaj të armëve të tyre.[1]

Përvjetori i Revolucionit të Karnavarëve është një festë kombëtare në Portugali.[1] Ideja u kopjua dhe nga shitësit e luleve dhuruan më shumë lule për të dekoruar ushtarët e pandershëm dhe armët e tyre.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d Araújo Branco, Isabel (2000). "25 DE ABRIL SEMPRE! - A flor que deu o nome à Revolução: «Um cravo oferece-se a qualquer pessoa»". Avante! (1378). Arkivuar nga origjinali më 6 korrik 2013. Marrë më 24 prill 2013. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Association, Peter Booker, Algarve History. "Why April 25th is a holiday - the Carnation Revolution and the events of 1974". Marrë më 2017-12-29. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)