Jump to content

Charles Augustin de Coulomb

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Charles-Augustin de Coulomb
Portret nga Louis Hierle, 1894
U lind në(1736-06-14)14 qershor 1736
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Paris, Francë
Kombësiafrancezë
ShkollimiÉcole royale du génie de Mézières
Njohur përLigji i Kulombit

Charles-Augustin de Coulomb (14 qershor 1736 - 23 gusht 1806) ishte një inxhinier ushtarak dhe fizikan francez. Ai është më i njohur për zhvillimin e ligjit të Kulombit, përshkrimi i forcës elektrostatike të tërheqjes dhe shtytes. Ai gjithashtu bëri punë të rëndësishme në fërkime.

Njësia matëse SI së ngarkesës elektrike, Coulomb, u emërua në nder të tij më 1908.