Jump to content

Charles Taze Russell

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Charles Taze Russell (16 shkurt 1852 – 31 tetor 1916), ose Pastor Russell, ishte një shërbëtor restaurues i krishterë amerikan nga Pittsburgh, Pensilvani dhe themelues i asaj që tani njihet si lëvizja Studenti i Biblës . [1] [2] Ai ishte një sionist i hershëm i krishterë . [3]

Në korrik 1879, Rasëlli filloi botimin e një reviste mujore fetare, Kulla e Rojës së Sionit dhe Lajmëtari i Pranisë së Krishtit . Në 1881, ai bashkëthemeloi Shoqërinë Watch Tower Tract të Zionit me William Henry Conley si president; në 1884 korporata u regjistrua zyrtarisht, me Russell si president. Rasëlli shkroi shumë artikuj, libra, trakte, pamflete dhe predikime, me një total prej rreth 50.000 faqesh të shtypura. Nga viti 1886 deri në vitin 1904, ai botoi një seri studimi të Biblës me gjashtë vëllime të titulluar fillimisht Agimi i Mijëvjeçarit, më vonë u quajt Studime në Shkrimet e Shenjta, afro 20 milionë kopje të të cilave u shtypën dhe u shpërndanë nëpër botë në disa gjuhë gjatë jetës së tij. [4] (Një vëllim i shtatë u porosit nga pasuesi i tij si president i shoqërisë, Joseph Rutherford, dhe u botua në 1917. ) Shoqëria Watch Tower e ndërpreu botimin e shkrimeve të Rasëllit në vitin 1927, [5] edhe pse librat e tij botohen ende nga disa grupe të pavarura.

Pas vdekjes së Russell-it, një krizë që rrethonte udhëheqjen e shoqërisë nga Rutherford arriti kulmin në një përçarje të gjerë të lëvizjes. Rreth tre të katërtat e rreth 50.000 [6] Studentëve të Biblës që ishin shoqëruar në vitin 1917, ishin larguar në vitin 1931. Ky ndryshim rezultoi në formimin e disa grupeve që ruajtën variacione të emrit Studentë të Biblës . Ata që mbajtën shoqëri me Shoqërinë Watch Tower morën emrin Dëshmitarët e Jehovait në vitin 1931, [7] ndërsa ata që ndërprenë lidhjet me Shoqërinë formuan grupet e tyre duke përfshirë Institutin e Biblës Pastorale në 1918, Lëvizjen Misionare të Shtëpisë Laike në 1919 dhe Shoqata e Studentëve të Biblës Agim në vitin 1929.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Russell, Charles Taze". Encyclopædia Britannica. 22 shtator 2006. Marrë më 1 janar 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Parkinson, James The Bible Student Movement in the Days of CT Russell, 1975
  3. ^ Before Herzl there was Pastor Russell, Haaretz
  4. ^ Penton, M. James (1997). Apocalypse Delayed: The Story of Jehovah's Witnesses (bot. 2nd). University of Toronto Press. fq. 13–46. ISBN 0-8020-7973-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ WTB&TS, "God's Kingdom of a Thousand Years Has Approached" (1973) page 347
  6. ^ The New Schaff–Herzog Encyclopedia of Religious Knowledge. Vëll. 7. Funk and Wagnalls Company. 1910. fq. 374. Marrë më 1 janar 2013. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Prior to the April 1, 1976 issue of The Watchtower, "witnesses" was uncapitalized in Watch Tower Society literature when referring to the denomination.