Charlie Jane Anders

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Charlie Jane Anders në 2010

Charlie Jane Anders është një shkrimtare amerikane dhe komentatore. Ajo ka shkruar me dhjetëra novela si dhe ka publikuar shumë revista, ndër të cilat është dhe revista për kulturën pop dhe politikën. Në 2005 ajo mori çmimin Lambda Literary Award për kontributin e dhënë në komunitetin transgjinor. Në 2009 asaj iu atribua çmimi Emperor Norton Award.[1]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Charlie Jane Anders dhe Annalee Newitz në 2011

Në 2007 Anders denoncoi në policinë e San Franciskos një organizatë për të drejtat e grave biseksuale të quajtur "The Chasing Amy Social Club", ku ajo kishte ndjerë diskirminim, duke specifikuar se grave transgjinore iu mohohej anëtarësimi.[2] Anders është transgjinore.[3] Që prej 2000 Anders ka qenë në një lidhje me autoren Annalee Newitz.[4] Çifti ka themeluar shumë revista.[5][6] Që prej 2018 Anders dhe Newitz drejtojnë podkastet pranë medias Our Opinionins Are Correct. Anders jeton në San Francisco, Kaliforni.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Spotlight on: Charlie Jane Anders, Author, Editor, Blogger, Emcee". Locus Online. Locus Publications. 25 gusht 2010. Marrë më 2015-04-16.
  2. ^ Cassell, Heather (23 gusht 2007). "Bi social club bars some trans women". The Bay Area Reporter. Marrë më 2015-04-16.
  3. ^ Keeping S.F. safe for subversives at Writers With Drinks, by James Maguire, at the San Francisco Chronicle; published December 4, 2014; retrieved July 6, 2017
  4. ^ Marech (2004): "Anders and Newitz have been a couple for four years."
  5. ^ Dodero, Camille (14–20 nëntor 2003). "The New Outcasts". Boston Phoenix.
  6. ^ Marech, Rona (31 gusht 2004). "A pop culture magazine for freaks and 'new outcasts', Other journal is pro-rant, pro-loopy and pro-anarchy". SFGate.com. Marrë më 2015-04-16.