Chaudière-Appalaches

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Chaudière-Appalaches (kthjellim).


Chaudière-Appalaches
Chaudière-Appalaches
—  rajon administrativ  —
Chaudière-Appalaches is located in Kanadaja
Chaudière-Appalaches
Chaudière-Appalaches
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Kebek – stema Kebek
Statistika dhe Territori
Koordinatat 46°29′00″V 70°37′00″P / 46.483333°V 70.616667°P / 46.483333; -70.616667 (Chaudière-Appalaches)Koordinatat: 46°29′00″V 70°37′00″P / 46.483333°V 70.616667°P / 46.483333; -70.616667 (Chaudière-Appalaches)
Sipërfaqja 15.216 km2
Popullsia 399.563 banorë 2007
Dendësia 26,26 banorë/km2
Informacione të tjera
Themelimi 29 mars 1966
Zona Kohore UTC-5
Chaudière-Appalaches – harta_foto

Chaudière-Appalaches është një rajon administrativProvincën e Kebekut, Kanada. Rajoni administrativ ka një sipërfaqe 15216 km² dhe popullsi 399563 banorë dhe përfshin pjesën e vargmaleve Apalashe në këtë provincë si dhe zonën e lumit La Chaudière.[1] U themuelua si njësi administrative më 29 mars 1966.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Faqja zyrtare

Stampa:Ndarja administrative në Kebek