Jump to content

Chengdu J-20

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dy luftëtarë J-20 thyejnë formacionin.

Chengdu J-20 (kinezisht: 歼-20; pinyin: Jiān-Èrlíng), i njohur gjithashtu si Dragoi i Fuqishëm (Kinezisht: 威龙; pinyin: Wēilóng), është një aeroplan luftarak binjak për të gjithë motin i zhvilluar nga Chengdu Aerospace i Kinës. për Forcën Ajrore të Ushtrisë Çlirimtare Popullore (PLAAF). J-20 është projektuar si një luftëtar i epërsisë ajrore me aftësi goditjeje precize. Avioni ka tre variante: modelin fillestar të prodhimit J-20A, J-20B me vektor të shtytjes dhe aeroplanin me dy vende që bashkohen me aftësi J-20S.

Nisur nga programi J-XX i viteve 1990, avioni bëri fluturimin e tij të parë më 11 janar 2011 dhe u zbulua zyrtarisht në Ekspozitën Ndërkombëtare të Aviacionit dhe Hapësirës Ajrore të Kinës 2016. Avioni hyri në shërbim në mars 2017 me njësinë e parë luftarake J-20 të formuar në shkurt 2018, duke e bërë Kinën vendin e dytë në botë dhe të parën në Azi që ofron një avion operacional stealth. J-20 është avioni luftarak i tretë operacional në botë i gjeneratës së pestë pas F-22 dhe F-35.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]