Jump to content

Christine Lagarde

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Christine Lagarde
President i Bankës Qendrore Evropiane
Në detyrë
1 nëntor 2019 – aktiv
Paraprirë ngaMario Draghi
President i Fondit Monetar Ndërkombëtar
Në detyrë
5 korrik 2011 – 30 shtator 2019
Paraprirë ngaDominique Strauss-Kahn
Pasuar ngaKristalina Georgieva
Ministri i Ekonomisë, Industrisë dhe Punësimit
Në detyrë
19 qershor 2007 – 29 qershor 2011
Paraprirë ngaJean-Louis Borloo
Pasuar ngaFrançois Baroin
Ministri i Bujqësisë
Në detyrë
18 maj 2007 – 18 qershor 2007
Paraprirë ngaDominique Bussereau
Pasuar ngaMichel Barnier
Ministri i Tregtisë
Në detyrë
2 qershor 2005 – 15 maj 2007
Paraprirë ngaChristian Jacob
Pasuar ngaHervé Novelli
Të dhëna vetjake
U lind më1 janar 1956
Paris
Nënshtetësiafranceze
Partia politikeLes Républicains
PunësimiPolitikane
Bankiere
Avokate
Nënshkrimi

Christine Madeleine Odette Lagarde lindur Lallouette (Paris, 1 janar 1956) është një politikane, biznesmene dhe avokate franceze që shërben si President i Bankës Qendrore Evropiane që nga 1 nëntori 2019. Midis korrikut 2011 dhe shtatorit 2019, ajo shërbeu si Kryetare dhe Drejtore Menaxhuese e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN).[1]

Lagarde më parë mbajti poste të ndryshme të larta ministrore në Qeverinë e Francës: ajo ishte Ministre e Tregtisë (2005–2007), Ministre e Bujqësisë dhe Peshkimit (2007) dhe Ministre e Ekonomisë, Financave dhe Industrisë (2007–2011). Lagarde ishte gruaja e parë që u bë ministre e financave të një ekonomie të G8 dhe është gruaja e parë që kryeson në BQE ashtu edhe në FMN.[2] Një avokate e theksuar e antitrustit dhe punës, Lagarde ishte Kryetarja e parë femër e firmës kryesore ligjore juridike Baker & McKenzie, midis 1999 dhe 2004. Më 16 nëntor 2009, Financial Times e renditi atë si ministren më të mirë të financave në Eurozonë.[3] Në 2019 dhe përsëri në 2020, Forbes e renditi atë në numrin dy në listën e 100 Grave më të Fuqishme në Botë.[4][5][6]

  1. ^ Adeniyi, Olakunle (2019-07-17). "IMF's Christine Lagarde resigns as Managing Director". Fellow press (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 17 korrik 2019. Marrë më 2019-07-17.
  2. ^ Hope, Katie (2019-07-12). "Christine Lagarde: The 'rock star' of finance". BBC (në anglishte amerikane). Marrë më 2019-07-17.
  3. ^ From Ralph Atkins; Andrew Whiffin; FT reporters (16 tetor 2009). "FT ranking of EU finance ministers". Financial Times (në anglisht). Marrë më 2 janar 2010.
  4. ^ "The World's Most Powerful Women 2019". Forbes (në anglisht). Marrë më 2020-02-19.
  5. ^ "The World's 100 Most Powerful Women 2020". Forbes (në anglisht). Marrë më 2020-12-09.
  6. ^ "The Christine Lagarde's perspective on Bitcoin | The Woment". The Woment is now !! (në anglishte britanike). 2021-02-22. Arkivuar nga origjinali më 12 maj 2021. Marrë më 2021-05-12.