City Hunter

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Informacione mbi serialin
PersonazhiPersonazhi
Personazhi
Titulli shqip: City Hunter
Titulli origjinal: City Hunter (シティーハンター Shitī Hantā)
Shteti i prodhimit: Japoni
Viti i prodhimit:
(Vitet e prodhimit):
1987
Kohëzgjatja e një episode: rreth 23 minuta
Episode: 140
Gjuha origjinale: Japonisht
Intro: Ryōichi Kuniyoshi, Tatsumi Yano
Studio / Prodhuesi(t): Yomiuri Television, Japan Victor
Krijuesi(t): Kenji Kodama
Zhanri: Anime
Transmetimi i parë në TV: 6 prill 198728 mars 1988
Interpretojnë
  • Ryo Saeba - Akira Kamiya
  • Kaori Makimura - Makimura Kaori

City Hunter (japonisht シティーハンター Shitī Hantā) është një seri manga nga Tsukasa Hojo, publikuar nga viti 1985 deri më 1991 me rreth 6500 faqe. Ishte më shumë një manga se sa anime dhe nga seriali manga gjeti përshtatjen filmi real City Hunter me aktorin Jackie Chan.

Seriali është hartuar për të tërhequr audiencën moshave të reja meshkuj, kështu mund të përkufizohet si një Shōnen. Në zemër të aksionit qëndron detektivi privat Ryo Saeba.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]