City Hunter (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
City Hunter
Regjia ngaWong Jing
Shkruar ngaWong Jing
Bazuar nëCity Hunter nga Tsukasa Hojo
ProdhuesiChua Lam
LuajnëJackie Chan
Joey Wong
Kumiko Goto
Chingmy Yau
Carol Wan
Leon Lai
KinematografiaLau Moon-tong
Ma Gam-cheung
Gigo Lee
MontazhiCheung Ka-fai
Peter Cheung
MuzikaRomeo Díaz
James Wong
Shpërndarë ngaGolden Harvest
Gala Film Distribution
Data e publikimit
14 janar 1993
Kohëzgjatja
105 min
ShtetiHong Kong
GjuhaKantonisht
FitimiHK$30,762,782

City Hunter (Shqip: Gjuetari i Qytetit, Kinezisht: 城市獵人; Sing si lip yan) është film aksion dhe komedi e vitit 1993 me regji dhe skenar të Wong Jing. Filmi është bazua në mangën japoneze me të njëjtin emër. Filmi u lëshua në Hong Kong më 14 janar 1993.

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ryo Saeba dhe Kaori Makimura janë caktuar për të gjetur Shizuko Imamura, bija e arratisur e drejtorit ekzekutiv të një gazete të shquar japoneze. Kaori del në mes të kërkimit, i pakënaqur me mënyrën se si Ryo injoron ndjenjat e saj romantike për të dhe flirton me gra të tjera. Ryo gjen Shizuko në një park skateboarding dhe një ndjekje ndjek, por ajo shpëton fshehurazi.

Shizuko bllokon një anije lundrimi luksoze, Fuji Maru, me biletën që ajo gjeti në kostumin që ajo vodhi. Kaori gjithashtu hip në anije me kushëririn e saj epshor, ndërsa Ryo fshehurazi hip brenda për të ndjekur atë. Një bandë terroriste e udhëhequr nga MacDonald ka në plan të rrëmbejë atë dhe të marrë pasagjerët e pasur peng me oficerin e policisë Saeko Nogami dhe ndihmësin e saj.

Duke qëndruar në afërsi të njëri tjetrit, Shizuko dëgjon planin e MacDonald. MacDonald e zbulon atë dhe e dërgon një nga burrat e tij për ta vrarë, por ajo e godet atë dhe ikën. Oficeri i parë i anijes ecën me të në një dhomë bojleri dhe zbulon veten si terrorist. Kur ai përpiqet të heshtë Shizuko, Ryo, i cili kishte qëndruar atje që nga takimi i tij me Kaori dhe kushëriri i saj në pishinë, e shpëton atë. Kur banda e MacDonald arrin, oficeri vritet, ndërsa Ryo dhe Shizuko ikin në kinema, ku shfaqet Loja e Vdekjes. Për të rrahur dy kundërshtarë të tmerrshëm, Ryo interpreton teknikat e Bruce Lee nga filmi.

Në kazinon e anijes, një festë e organizuar nga kapiteni ndërpritet kur MacDonald vret kapitenin dhe terrorizon festën, përfshirë Saeko dhe ndihmësin e saj. Pas vjedhjes së tyre nga gjërat e vlefshme, ai tërheq klientët e pasur në një lojë kartë sadiste. Disa kundërshtarë janë larguar shpejt derisa të mos bashkohet me Kao Ta, një lojtar i aftë i kartave që përdor kartat e tij si shuriken. Kur MacDonald është i hutuar duke parë Ryo dhe Shizuko jo shumë larg, Ta dhe Saeko i japin fund lojës së tij.

Ndihmësi i MacDonald, Kim e rrëmben Kaorin dhe e çon atë në dhomën e tij. Kur Ryo hyn në dhomë, të dy luftojnë përpara se MacDonald dhe njerëzit e tij të ndërhyjnë, duke e kapur Ryo në proces. Kaori ikën, duke u hedhur në Shizuko, Saeko, dhe pjesa tjetër e personazheve kryesorë. Ata marrin një terrorist homoseksual duke u përpjekur të joshë kushëririn e Kaorit dhe të përgatiten për të shpëtuar Ryo.

Ditën tjetër, Ryo qëndron para një skuadre pushimi. Shizuko, Saeko dhe ndihmësi i saj ndërpresin ekzekutimin e planifikuar, por janë të detyruar të ndahen nga banda e MacDonald. Shizuko përdor aftësitë e saj gjimnastike për të mposhtur një sulmues, Saeko shpëton Ta pasi ai shkon jashtë kartelave në një luftë me disa terroristë dhe ndihmësi i saj bie nga një prag dhe mbetet pa vetëdije. Ryo shkon në sallonin e lojrave me duart e tij ende të lidhura, por është hedhur në një lojë Street Fighter II nga Kim dhe vuan një goditje elektrike. Kjo e bën atë të shoh iluzion dhe të mendojë se Kim është Ken nga loja. Pas një përpjekjeje të dështuar për ta mposhtur atë si E. Honda, Ryo e mposht atë si Chun-Li.

Si njësi tajvaneze kundër terrorizmit, "Skuadra Rrufesë", arrin dhe merr burrat e tij, MacDonald shpërthen bombat që ai kishte ngritur në të gjithë anijen dhe merr peng Kaori në kazino. Kur Ryo dhe Saeko mbërrijnë, ai i plagos të dyja gratë dhe fillon një luftë të gjatë me Ryo. Megjithatë, MacDonald është hedhur në skenë dhe vdes kur ai aksidentalisht shkel në telekomandën e tij, duke vendosur bomba pas paneleve televizive.

Ryo dhe Kaori gjejnë Shizuko dhe kthehen te babai i saj. Ai flet me Ryo privatisht, duke e parë atë si burrë të ardhshëm ndaj Shizukut. Duke dëgjuar bisedën e tyre, Kaori largohet duke u zemëruar, duke mos ditur që Ryo ka refuzuar ofertën e njeriut. Megjithatë, Ryo e gjen dhe përpiqet të kërkojë falje me një trëndafil, por pastaj Saeko ngre dhe flirton me të. Ai i jep asaj trëndafilin dhe i zemëruar, Kaori e përplas me ajër me një çekiç të madh. Ryo zgjohet në ëndrrën e tij të përsëritur me gra të bukura në pishinë.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]