Ciudad Real

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ciudad Real
Komunë
noform
Plaza Mayor de Ciudad Real
Stema_figuraFlag of Ciudad Real.jpg
Vendndodhja
Ciudad Real is located in Spanjë
Ciudad Real
Ciudad Real

Koordinatat: 38°59′V 3°55′P / 38.983°V 3.917°P / 38.983; -3.917

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Castile-La Mancha
Provinca Ciudad Real
Qarku Campo de Calatrava
Kryetari i Bashkisë Rosa Romero Sánchez
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 289.98 km2
Lartësia 628 m (m.n.d.)
Popullsia 74921 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Ciudadrealeños
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 13001-13005
Faqja Zyrtare ciudadreal.es


Ciudad Real është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Campo de Calatrava, të provincës Ciudad Real, në Castile-La Mancha. Ciudad Real ka 74921 banorë (2012), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 289.98 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]