Claire Cunningham

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Claire Cunningham në shtator 2017

Claire Cunningham (lindur më 1977) është një koreografe Skoceze dhe kërcimtare që performon në paterica; [1][2] Ajo krijon kërcimet dhe skulpturat që përfshijnë paterica për njerëzit e të gjitha aftësive.

Jeta[redakto | përpunoni burim]

Cunningham ka lindur me osteoporozë, një sëmundje kockore progresive. Ajo jetoi në Ayrshire,[3] por tani jeton në Glasgow. Ajo ka punuar me Teatrin Kombëtar të Skocisë.[4]

Kërcimi i saj në 2014 "Më jepni një arsye për të jetuar" bazohet në paraqitjen e "gjymtyrëve" në veprën e piktorit holandez Hieronymus Bosch. Ajo e dedikoi këtë punë për të protestuar ndaj shkurtimeve britanike për financimin dhe për programin nazist të Eutanazisë.[5]

Punimet përfshijnë[redakto | përpunoni burim]

  • Guide Dogs [6]
  • Më jep një arsye për të jetuar
  • Mënyra sesi qmë shihni (mua) sonte u krijua me Jeff Curtis dhe Dr Alva Noë
  • ME
  • 12

Referencat[redakto | përpunoni burim]