Jump to content

Claire Cunningham

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Claire Cunningham në shtator 2017

Claire Cunningham (lindur më 1977) është një koreografe Skoceze dhe kërcimtare që performon në paterica; [1][2] Ajo krijon kërcimet dhe skulpturat që përfshijnë paterica për njerëzit e të gjitha aftësive.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cunningham ka lindur me osteoporozë, një sëmundje kockore progresive. Ajo jetoi në Ayrshire,[3] por tani jeton në Glasgow. Ajo ka punuar me Teatrin Kombëtar të Skocisë.[4]

Kërcimi i saj në 2014 "Më jepni një arsye për të jetuar" bazohet në paraqitjen e "gjymtyrëve" në veprën e piktorit holandez Hieronymus Bosch. Ajo e dedikoi këtë punë për të protestuar ndaj shkurtimeve britanike për financimin dhe për programin nazist të Eutanazisë.[5]

Punimet përfshijnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Guide Dogs [6]
 • Më jep një arsye për të jetuar
 • Mënyra sesi qmë shihni (mua) sonte u krijua me Jeff Curtis dhe Dr Alva Noë
 • ME
 • 12

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Gemma Kappala- Ramsamy. "Claire Cunningham: 'Coming through US customs is always interesting'". The Observer. Marrë më 2013-11-27. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ http://www.dailyrecord.co.uk/news/uk-world-news/daily-record-picture-editor-selects-2645881
 3. ^ http://www.dailyrecord.co.uk/whats-on/theatre-news/ayrshire-dancer-claire-cunningham-perform-2116674?service=responsive
 4. ^ http://www.heraldscotland.com/arts_ents/13100819.Claire_Cunningham_on_her_latest_work__Pink_Mist/
 5. ^ http://english.tanzimaugust.de/programme/festival-plan/claire-cunningham-give-me-a-reason-to-live/2618/
 6. ^ http://www.disabilityartsinternational.org/artists/profiles/claire-cunningham/