Clara Barton

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Clarissa "Clara" Harlowe Barton (25 dhjetor 1821 - 12 prill 1912) ishte një infermiere pioniere e cila themeloi Kryqin e Kuq Amerikan. Ajo ishte një infermiere spitalore në Luftën Civile Amerikane, një mësuese dhe nëpunës patentash. Arsimi infermieror nuk ishte shumë i formalizuar në atë kohë dhe Clara nuk kishte marrë pjesë në shkollë pleqsh, kështu që ajo ofroi kujdesi infermierik të vetmuar. [1] Bartoni është i rëndësishëm për të bërë punë humanitare në një kohë kur relativisht pak gra punonin jashtë shtëpisë. Ajo kishte një marrëdhënie me John J. Elwell dhe mori tre propozime gjatë gjithë jetës së saj, por kurrë nuk u martua. [2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Summers, Cole. "Clara Barton- Founder of the American Red Cross". Truth About Nursing. Marrë më 5 maj 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Edward, James; Wilson James, Janet; S. Boyer, Paul (1971). Notable American Women 1607–1950: A Biographical Dictionary, Vol. 1. Cambridge, MA: Belknap Pr. fq. 103–107. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)