Clement of Dunblane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Klementi (vdiq 1258) ishte një murg domenikan i shekullit XIII, i cili ishte anëtari i parë i rendit dominikan në Britani dhe Irlandë për t'u bërë peshkop. Në vitin 1233, ai u zgjodh për të udhëhequr dioqezën e Dunblane në Skoci.

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]