Coca-cola Bottling Shqipëria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Coca-Cola Bottling Shqipëria
LlojiSHPK
Themeluar në1994
Zyrat qendroreKashar, Shqipëri[1]
Njerëzit kyç
Luca Busi (President)
Cristina Busi (Administrator)
ProdhimiPije joalkoolike
FitimetIncrease $22 million (2013)[2]
Increase$16.8 million (2013)[3]
Numri i punëtorëve
304
Faqja e internetitwww.coca-cola.al

Coca-Cola Bottling Shqipëria (njohur si CCBS) është një zinxhir i mbushjes së Coca-Cola në bashkëpunim me Sibeg dhe grupin ACIES[4] që për momentin operon vetëm në Shqipëri.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Coca-Cola Bottling Shqipëria operon në Shqipëri që ng viti 1994 kur u prodhua dhe shishja e parë Coca-Cola aty. Përmes zinxhirit të prodhimit dhe rrjetit lokal të biznesit, aty u ndërtua një organizatë me më shumë se 300 punonjës brenda strukturës se saj. Duke marrë parasysh madhësinë dhe shpërndarjen e rrjetit, CCBS përfaqëson një nga aktorët kryesorë pro-aktive për zhvillimin e ekonomisë së shqipërisë.

Shijet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Coca Cola Bottling Shqipëria, "Contacts"". Arkivuar nga origjinali më 29 nëntor 2014. Marrë më 3 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Coca-Cola feston 20 vjetorin në Shqipëri". A1 Report. Marrë më 20 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Coca Cola, 20 vite në Shqipëri". Dielli.al. Arkivuar nga origjinali më 29 nëntor 2014. Marrë më 19 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 21 prill 2017. Marrë më 3 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]