Jump to content

Coco Chanel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Coco Chanel
Chanel në vitin 1931
U lind në19 Gusht 1883
Saumur, Maine-et-Loire, France
Vdiq10 Janar 1971 (87 vjeç)
Paris, France
ProfesioniKrijuese Kapelesh, Rrobaqepëse, Stiliste mode
Label(s)
Chanel
Prind/ërEugénie Jeanne Devolle
Albert Chanel
ÇmimetNeiman Marcus Fashion Award, 1957

Gabrielle Bonheur "Coco" Chanel (19 gusht 1883 - 10 janar 1971)[1] ishte një stiliste franceze dhe biznesmene. Ajo ishte themeluesja dhe emri i markës Chanel. Së bashku me Paul Poiret, Chanel u vlerësua në epokën e pas Luftës së Parë Botërore me çlirimin e grave nga kufizimet e "siluetës së kortizetit" dhe popullarizimin e një elegance sportive, rastësor si standardin femëror të stilit. Një krijuese pjellore e modës, Chanel shtriu ndikimin e saj përtej veshjeve të couture, duke kuptuar estetikën e saj të projektimit në stoli, çanta dhe aromë. Pirja e saj e nënshkrimit, Chanel Nr. 5, është bërë një produkt portreti. Ajo është e vetmja stiliste e listuar në listën e revistës TIME të 100 njerëzve më me influencë të shekullit të 20-të. Chanel krijoi monografinë e saj portreti të bashkuar me CC-në, që do të thotë Coco Chanel, duke e përdorur atë që nga vitet 1920.[2] Chanel designed her iconic interlocked-CC monogram, meaning Coco Chanel, using it since the 1920s.[3]

Chanel ishte e njohur për vendosmërinë e saj të përjetshme, ambicjen dhe energjinë që ajo aplikoi për jetën e saj profesionale dhe shoqërore. Ajo gjithashtu arriti sukses financiar si një biznesmene dhe u pa me pikëpyetje sociale në shoqërinë e lartë franceze, falë lidhjeve që ajo bëri me punën e saj. Këto përfshinin shumë artistë dhe artizanë, të cilëve ajo j'u bë mbrojtëse.

Lidhjet e saj sociale dukeshin të inkurajonin një pikëpamje personale konservatore. Thashethemet u ngritën rreth aktiviteteve të Chanel gjatë pushtimit gjerman të Francës gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe ajo u kritikua se ishte shumë komode me gjermanët.[4] Shiko seksionin e Luftës së Dytë Botërore më poshtë për detaje në lidhje me simpatitë e saj naziste. Një nga ndërlidhësit e Chanel ishte me një diplomat gjerman, Baron (Freiherr) Hans Günther von Dincklage (de).[5][6] Pas përfundimit të luftës, Chanel u pyet për marrëdhënien e saj me von Dincklage, por ajo nuk u akuzua si bashkëpunëtore. Pas disa vjetësh në Zvicër pas luftës, ajo u kthye në Paris dhe ringjalli shtëpinë e saj të modës. Në vitin 2011, Hal Vaughan botoi një libër mbi Chanel bazuar në dokumentet e sapo deklasifikuara të asaj epoke, duke zbuluar se ajo kishte bashkëpunuar me gjermanët në aktivitetet e inteligjencës. Një plan në fund të vitit 1943 ishte për të që të mbante një SS të veçantë për paqen për Kryeministrin britanik Winston Churchill për t'i dhënë fund luftës.[7]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gabrielle Bonheur Chanel u lind në vitn 1883 nga një nënë e pamartuar, Eugenie Jeanne Devolle, e njohur si Jeanne, një kujdestare, në spitalin e bamirësisë të drejtuar nga Motrat e Providencës (Saumur, Maine-et-Loire, Francë). [8][9] Ajo ishte fëmija i dytë i Jeanne me Albert Chanel; i pari, Julia, lindi më pak se një vit më parë.[9] Albert Chanel ishte një shitës shëtitës i rrugës, i cili shiste rroba pune dhe ndërresa,[10] i cili jetonte një jetë nomade, që udhëtonte për në dhe nga qytetet e tregut. Familja banonte në banesa të rrënuara. Në vitin 1884, ai u martua me Jeanne Devolle [11], e bindur për ta bërë këtë nga familja e saj që kishte "bashkuar, në mënyrë efektive, t'i paguante Albertit për t'u martuar me të." [12] Në lindje, emri i Chanel u fut në regjistrin zyrtar si "Chasnel ". Jeanne ishte shumë keq për të marrë pjesë në regjistrimin, dhe Albert u regjistrua si "në udhëtim". Me të dy prindërit që mungonin, emri i fundit i foshnjës u keqtrajtua, ndoshta për shkak të një gabimi klerik. Çifti kishte pesë fëmijë që mbijetuan - dy djem dhe tre vajza - të cilët jetonin në një banesë me një dhomë të mbushur me njerëz në qytetin Brive-la-Gaillarde.

Kur Gabrielle ishte 12 vjeç,[13][14] nëna e saj vdiq nga tuberkulozi, në moshën 32 vjeçare.[15] Babai i dërgoi dy djemtë e tij për të punuar si punëtorë të fermës dhe dërgoi tre bijat e tij në Corrèze, në Francën qendrore, në manastirin e Aubazine, i cili drejtoi një jetimore. Rendi i tij fetar, Kongregacioni i Zemrës së Shenjtë të Marisë, "u themelua për t'u kujdesur për të varfërit dhe për të refuzuar, duke përfshirë shtëpitë për vajzat e braktisura dhe jetimët".[16] Ishte një jetë e zymtë, e kursyer, duke kërkuar disiplinë të rreptë. Pavarësisht nga tragjedia e kësaj, duke u vendosur në jetimore mund të ketë qenë gjëja më e mirë për të ardhmen e Coco-s sepse aty mësoi të qepë. Në moshën tetëmbëdhjetë vjeçare, Chanel, shumë e vjetër për të qëndruar në Aubazine, shkoi të jetonte në një shtëpi konviktesh të vendosur për vajzat katolike në qytetin Moulins. [17]

Më vonë në jetën e saj, Chanel do ta rishikonte historinë e fëmijërisë së saj disi ndryshe; ajo shpesh përfshinte llogaritë më joshës, të cilat përgjithësisht ishin të pavërteta. Ajo tha se kur nëna e saj vdiq, babai i saj lundronte për në Amerikë për të kërkuar pasurinë e tij dhe ajo u dërgua për të jetuar me dy tezet. Ajo gjithashtu pohoi se kishte lindur një dekadë më vonë se 1883 dhe se nëna e saj kishte vdekur kur ajo ishte shumë më e vogël se 12.[18]Stampa:Better source

Jeta personale dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aspiratat për një karrierë të skenës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi mësoi artin e qepjes gjatë gjashtë viteve të saj në Aubazine, Chanel ishte në gjendje të gjente punë si rrobaqepëse. Kur nuk e mbylli gjilpërën e saj, ajo këndoi në një kabare të frekuentuar nga oficerët e kalorësisë. Chanel bëri debutimin e saj të skenës duke kënduar në një kafe-koncert (një vend argëtimi popullor i epokës) në një pavion Moulins, "La Rotonde". Ajo ishte ndër zonjat e tjera që u quajtën poseuse, interpretuesit që argëtuan turmën midis kthimit të yjeve. Paratë e fituara ishin ato që arritën të grumbulloheshin kur pllaka u kalua në mesin e audiencës në vlerësimin e performancës së tyre. Ishte në këtë kohë që Gabrielle mori emrin "Coco", ndoshta bazuar në dy këngë popullore me të cilat ajo u identifikuan, "Ko Ko Ri Ko" dhe "Qui qu'a vu Coco", ose ishte një aluzion për fjale franceze për gruan e mbajtur, cocotte.[19]

Në vitin 1906, Chanel ishte duke punuar në qytetin turistik spa të Vichy. Vichy mburret me një sasi të madhe të sallat e koncerteve, teatrove dhe kafeneve ku ajo shpresonte të arrinte sukses si interpretuese. Rinia e Chanel dhe sharmi fizik i saj impresionuan ata për të cilët ajo bëri audicionet, por zëri i saj i këngës ishte margjinal dhe ajo nuk arriti të gjejë punë në skenë.[20] E detyruar për të gjetur punë, ajo mori punën në "Grilën e Madhe", ku si femër d'eau ajo ishte njëra nga femrat, puna e së cilës ishte të shpërndante gota të ujit mineral të supozuar, për të cilin Vichy ishte i njohur. Kur përfundoi sezoni i Vichy, Chanel u kthye në Moulins, dhe ish-fanatizimi i saj "La Rotonde". Ajo tani e kuptoi se një karrierë serioze nuk ishte në të ardhmene saj.[21]

Balsan dhe Capel[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karikaturë e Chanel dhe Arthur "Boy" nga Sem, 1913

Në Moulins, Chanel u takua me oficerin e ri francez të kalorësisë dhe trashëgimtarin e pasur të tekstilit Étienne Balsan. Në moshën njëzet e tre vjeç, Chanel u bë mësuese e Balsanit, duke zëvendësuar kortizantin Émilienne d'Alençon si preferuarin e tij të ri.[22] Për tre vitet e ardhshme, ajo jetoi me të në kështjellën e tij Royallieu pranë Compiègne, një zonë e njohur për shtigjet e saj të pyllëzuara të kuajve dhe jetën e gjuetisë. Ishte një mënyrë jetese e vetë-kënaqësisë; Pasuria dhe koha e lirë e Balsanit lejoi kultivimin e një grupi shoqëror i cili argëtonte me argëtimin dhe kënaqësinë e orekseve njerëzore, me gjithë dekadencën shoqëruese të nënkuptuar; Balsan lavdëroi Chanel me bukuritë e "jetës së pasur" -diamonds, dresses dhe perlat Biografia Justine Picardie, në studimin e saj 2010 Coco Chanel: Legjenda dhe Jeta (Harper Collins), sugjeron se projektuesi i modës nipi, André Palasse, me sa duket i vetmi fëmijë i motrës së saj Julia-Berthe që kishte kryer vetëvrasje, ishte fëmija i Chanel nga Balsani.

Në vitin 1908, Chanel filloi një lidhje me një nga miqtë e Balsanit, kapiten Arthur Edward 'Boy' Capel.[23] Në vitet e mëvonshme, Chanel u kujtua për këtë kohë në jetën e saj: "Dy zotërinj po e përjashtonin trupin tim të nxehtë".[24] Capel, një anëtar i pasur i klasës së lartë Angleze, e akomodoi Chanel në një apartament në Paris dhe financoi dyqanet e saj të para. Thuhet se stili sartorial i Capel ndikoi në konceptimin e shikimit Chanel. Dizajni i shishes për Chanel Nr. 5 kishte dy origjina të mundshme, të dyja që i atribuohen ndjeshmërisë së sofistikuar të dizajnit të Capel. Besohet se Chanel përshtati linjat drejtkëndëshe të zbukuruara të shisheve të higjienës Charvet që ai mbante në çantën e tij lëkure të udhëtimit[25] ose ajo përshtatej me dizajnin e përdorimit të dekantatorit të uiskirave Capel; ajo aq shumë e admiroi se ajo donte ta riprodhonte atë në "xhamin e hollë, të shtrenjtë dhe delikat".[26] Çifti kaloi kohë së bashku në vendpushime të modës si Deauville, por përkundër shpresave të Chanel se ata do të vendoseshin së bashku, Capel nuk ishte kurrë besnik ndaj saj.[27] Çështja e tyre zgjati nëntë vjet. Edhe pasi Capel u martua me aristokraten angleze, Lady Diana Wyndham në vitin 1918, ai nuk u nda plotësisht me Chanel. Ai vdiq në një aksident me makinë më 21 dhjetor të vitit 1919.[28][29] Një memorial rrugor në vendin e aksidentit Capel thuhet se është autorizuar nga Chanel.[30] Njëzet e pesë vjet pas ngjarjes, Chanel, atëherë banuese në Zvicër, ia besoi shokut të saj, Paul Morand: "Vdekja e tij ishte një goditje e tmerrshme ndaj meje. Me humbjen e Capel, kam humbur gjithçka. Kjo që pasoi nuk ishte një jetë lumturie, më duhet ta them."[31]

Kapelë Chanel veshur nga Gabrielle Dorziat, Les Modes, Maj 1912

Chanel kishte filluar projektimin e kapelave duke jetuar me Balsanin, fillimisht si një devijim që u zhvillua në një ndërmarrje tregtare. Ajo u bë një kapelëshitëse e licencuar në vitin 1910 dhe hapi një butik në 21 rue Cambon, Paris, me emrin Chanel Modes.[32] Meqë në këtë vend ndodhej tashmë një biznes me veshje, Chanel shiti vetëm krijimet e saj të kapeleve në këtë adresë. Karriera e makinerisë së Chanel u lulëzua kur aktorja e teatrit Gabrielle Dorziat mbante kapelat e saj në shfaqjen e Fernand Nozière Bel Ami në vitin 1912. Më pas, Dorziat modelonte përsëri kapelet e Chanel në fotografi të botuara në Les Modes.

Deauville dhe Biarritz[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1913, Chanel hapi një butik në Deauville, financuar nga Arthur Capel, ku paraqiti rroba luksoze të përshtatshme për kohë të lirë dhe sport. Modelet u ndërtuan nga pëlhura të thjeshta si triko, në atë kohë e përdorur kryesisht për të brendshmet e meshkujve. Vendndodhja ishte shumëe mirë, në qendër të qytetit në një rrugë në mode. Këtu Chanel shiti kapele, xhaketa, pulovra, dhe bluzë marinari. Chanel kishte mbështetjen e përkushtuar të dy anëtarëve të familjes, motrës së saj Antoinette dhe hallës së saj Adrienne, e cila ishte e së njëjtës moshë.[33] Adrienne dhe Antoinette u rekrutuan për të modeluar dizenjot e Chanel; në baza ditore të dyja bënë parada nëpër qytet dhe në bregdet, duke reklamuar krijimet Chanel.[34]

Chanel, ishte e vendosur për të rikrijuar suksesin që kishte gëzuar në Deauville, hapi një ndërmarrje në Biarritz në vitin 1915. Biarritz, i vendosur në Côte Basque, në afërsi të klientëve të pasur spanjollë, kishte statusin neutral gjatë Luftës së Parë Botërore, duke e lejuar atë të bëhej shesh lojërash për paratë dhe ata që u larguan nga vendet e tyre amtare nga armiqësitë.[35] Dyqani Biarritz nuk u instalua si një dyqan, por në një vilë përballë kazinosë. Pas një viti operacioni, biznesi u tregua aq fitimprurës saqë në vitin 1916 Chanel ishte në gjendje t'i rimbursojnte Capel investimin e tij origjinal. Ky ishte vendimi i saj i vetëm; ajo nuk u konsultua me Capel.[36] Ishte në Biarritz kur Chanel pati njohjen me një aristokrat të huaj, Duka i Madh Dmitri Pavlovich i Rusisë. Ata patën një marrëdhënie romantike dhe mbajtën një shoqëri të ngushtë për shumë vite më pas.[37] Deri në vitin 1919, Chanel u regjistrua si një couturière dhe themeloi maison de couture në 31 rue Cambon, Paris.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Madamoiselle Chanel: The Perennially Fashionable". Chanel. Marrë më 13 tetor 2006. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Horton, Ros; Simmons, Sally (2007). Women Who Changed the World. Quercus. fq. 103. ISBN 978-1-84724-026-2. Marrë më 8 mars 2011. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Lisa Chaney (2011). Chanel: An Intimate Life. Penguin. fq. 211. ISBN 9780141972992. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Vaughan, p. xix
 5. ^ Kloth, Hans Michael; Kolbe, Corina (2008). Modelegende Chanel: Wie Coco fast den Krieg beendet hätte [Fashion legend Chanel: How Coco almost ended the war] (në gjermanisht). Hamburg: Spiegel Online.
 6. ^ Doerries, Reinhard (2009). Hitler's Intelligence Chief: Walter Schellenberg. New York: Enigma Books. fq. 165–166. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Vaughan, Hal. Sleeping With the Enemy, Coco Chanel's Secret War. Alfred A. Knopf, 2011: pp. 160–164
 8. ^ Chaney, Lisa (2011). Chanel: An Intimate Life. London: Fig Tree. fq. 14. ISBN 9781905490363. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ a b Picardie, Justine (5 shtator 2010). "The Secret Life of Coco Chanel" (në anglisht). Daily Telegraph. Marrë më 29 korrik 2014.
 10. ^ Charles-Roux, Edmonde (1981). Chanel and Her World. London: Weidenfeld and Nicolson. fq. 27. ISBN 978-0-297-78024-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Chaney, p. 16
 12. ^ Chaney, Lisa (2011). Chanel: An Intimate Life. London: Fig Tree. fq. 16. ISBN 9781905490363. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Chaney, Lisa (6 tet 2011). Chanel: An Intimate Life. Penguin UK. ISBN 9780141972992. Marrë më 20 maj 2015. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Wilson, Frances (1 tet 2010). "Coco Chanel: The Legend and the Life by Justine Picardie: review". The Telegraph (në anglisht). Marrë më 20 maj 2015.
 15. ^ Chaney, Lisa (2011). Chanel: An Intimate Life. London: Fig Tree. fq. 18. ISBN 9781905490363. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Chaney, Lisa (2011). Chanel: An Intimate Life. London: Fig Tree. fq. 27. ISBN 9781905490363. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Vaughan 2011, f. 5.
 18. ^ Biog. "Coco Chanel". lifetimetv.co.uk. Lifetime TV. Arkivuar nga origjinali më 28 dhjetor 2016. Marrë më 29 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Charles-Roux, Edmonde. Chanel and Her World, Hachette-Vendome, 1981: pp. 37–38
 20. ^ Charles-Roux, Edmonde (1981). Chanel and Her World. London: Weidenfeld and Nicolson. fq. 49. ISBN 978-0-297-78024-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Charles-Roux, Edmonde (1981). Chanel and Her World. London: Weidenfeld and Nicolson. fq. 52. ISBN 978-0-297-78024-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Charles-Roux, Edmonde (1981). Chanel and Her World. London: Weidenfeld and Nicolson. fq. 10. ISBN 978-0-297-78024-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ Hirst, Gwendoline. "Chanel 1883–1971 (Part One)" (në anglisht). BA Fashion. Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2017. Marrë më 8 mars 2011. At this time in 1909, at the age of 26, she became friendly with an Englishman Arthur Capel, nicknamed "Boy", who was one of Etienne [Balsan]'s friends…
 24. ^ Wallach, Janet. Chanel: Her style and her life. Nan A. Talese, 1998: p. 19
 25. ^ Bollon, Patrice (2002) (in French). Esprit d'époque: essai sur l'âme contemporaine et le conformisme naturel de nos sociétés. Le Seuil. p. 57. ISBN 978-2-02-013367-8. "L'adaptation d'un flacon d'eau de toilette pour hommes datant de l'avant-guerre du chemisier Charvet."
 26. ^ Mazzeo, Tilar J. The Secret of Chanel No. 5. HarperCollins, 2010: p. 103
 27. ^ Hirst, Gwendoline (22 shkurt 2001). "Chanel 1883–1971". BA Education. Arkivuar nga origjinali më 2 qershor 2008. Marrë më 10 prill 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ The Times, 24 December 1919, p. 10: "Captain Arthur Capel, who was killed in an automobile crash on Monday, is being buried today".
 29. ^ Cokayne, George Edward (1982). The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant. Vëll. X. Gloucester: A. Sutton. fq. 773 note (c). ISBN 0-904387-82-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "Puget-sur-Argens Coco Chanel: le drame de sa vie au bord d'une route varoise" (në frëngjisht). varmatin.com. 3 qershor 2009. Arkivuar nga origjinali më 16 gusht 2009. Marrë më 8 mars 2011.
 31. ^ Vaughan 2011, f. 9.
 32. ^ Mackrell, Alice (2005). Art and Fahion. Sterling Publishing. fq. 133. ISBN 978-0-7134-8873-9. Marrë më 8 mars 2011. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ Charles-Roux, Edmonde (1981). Chanel and Her World. London: Weidenfeld and Nicolson. fq. 42. ISBN 978-0-297-78024-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ Charles-Roux, Edmonde (1981). Chanel and Her World. London: Weidenfeld and Nicolson. fq. 107–108. ISBN 978-0-297-78024-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ Sabatini, Adelia (2010). "The House that Dreams Built". Glass Magazine (në anglisht) (2): 66–71. ISSN 2041-6318.
 36. ^ Charles-Roux, Edmonde (1981). Chanel and Her World. London: Weidenfeld and Nicolson. fq. 124–125. ISBN 978-0-297-78024-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ Charles-Roux, Edmonde (1981). Chanel and Her World. London: Weidenfeld and Nicolson. fq. 166. ISBN 978-0-297-78024-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

http://www.findagrave.com/cgi-bin/fg.cgi?page=gr&GRid=7264027