Command & Conquer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Command & Conquer (C&C) është një ekskluzivitet i lojërave video me strategji në kohë reale (RTS), i zhvilluar për herë të parë nga Westwood Studios. Loja e parë ishte një nga më të hershmet e zhanrit RTS, e bazuar në lojën strategjike me ndikim të Westwood Studios Dune II dhe duke prezantuar markat tregtare të ndjekura në pjesën tjetër të serisë. Kjo përfshin skena video me lëvizje të plotë me një grup aktorësh për të përparuar historinë, në krahasim me skenat prerëse të paraqitura në mënyrë dixhitale në lojë. Westwood Studios u mor nga Electronic Arts në 1998 dhe u mbyll në 2003. Studio dhe disa nga anëtarët e saj u zhytën në EA Los Angeles, e cila vazhdoi zhvillimin e serialit.

Historia e zhvillimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Westwood Studios (1992 – 2002)
EA Pacific (2002 – 2003)
EA Los Angeles (2003 – vazhdon)

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]