Jump to content

Electronic Arts

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ndërtesa e selisë së EA në Redwood City, Kaliforni në maj 2011.

Electronic Arts Inc. (EA) është një kompani amerikane e video lojërave me seli në Redwood City, Kaliforni. E themeluar në maj të vitit 1982 nga punonjësi i Apple Trip Hawkins, kompania ishte një pioniere e industrisë së hershme të lojërave kompjuterike në shtëpi dhe promovoi projektuesit dhe programuesit përgjegjës për lojërat e saj si "artistë softuerësh". EA publikoi lojëra të shumta dhe disa softuer produktiviteti për kompjuterë personalë, të cilët të gjithë u zhvilluan nga individë ose grupe të jashtme deri në vitin 1987 Skate or Die!. Kompania u zhvendos drejt studiove të brendshme të lojërave, shpesh përmes blerjeve, të tilla si Distinctive Software duke u bërë EA Canada në 1991.

Aktualisht, EA zhvillon dhe publikon lojëra të ekskluziviteteve të krijuara, duke përfshirë Battlefield, Need for Speed, The Sims, Medal of Honor, Command & Conquer, Dead Space, Mass Effect, Dragon Age, Army of Two, Apex Legends dhe Star Wars, si si dhe titujt e EA Sports FIFA, Madden NFL, NBA Live, NHL dhe EA Sports UFC. Titujt e tyre të desktopit shfaqen në Origin të vetë-zhvilluar, një platformë e shpërndarjes dixhitale të lojërave në internet për PC dhe një konkurrent i drejtpërdrejtë i Dyqanit të Valve's Steam dhe Epic Games. EA zotëron dhe operon gjithashtu studio të mëdha lojrash si EA Tiburon në Orlando, EA Vancouver në Burnaby, EA Romania në Bukuresht, DICE në Stokholm, Motive Studio në Montreal, BioWare në Edmonton dhe Austin dhe Respawn Entertainment në Los Angeles dhe Vancouver.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]