CorelDRAW

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logoja e CorelDraw.

CorelDRAW është një redaktor i grafikës vektoriale i zhvilluar dhe tregtuar nga Alludo (ish-Corel Corporation). Është gjithashtu emri i paketës grafike Corel, e cila përfshin redaktuesin e imazheve bitmap Corel Photo-Paint si dhe programe të tjera të lidhura me grafikë (shih më poshtë). Mund të shërbejë si një platformë pikture dixhitale, paketë botuese në desktop dhe përdoret zakonisht për artin e prodhimit në bërjen e shenjave, prerjen dhe gdhendjen me vinyl dhe lazer, printimin sipas kërkesës dhe procese të tjera të industrisë. Ofrohen gjithashtu versionet Standard dhe Essentials me veçori të reduktuara.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1987, inxhinierët e Corel, Michel Bouillon dhe Pat Beirne morën përsipër të zhvillonin një program ilustrimi të bazuar në vektorë për t'u bashkuar me sistemet e tyre të botimit në desktop. Ky program, CorelDraw, u lëshua fillimisht në vitin 1989.[1] CorelDraw 1.x dhe 2.x funksiononin nën Windows 2.x dhe 3.0. CorelDraw 3.0 erdhi në vetvete me lëshimin e Windows 3.1 nga Microsoft. Përfshirja e TrueType në Windows 3.1 e transformoi CorelDraw në një program serioz ilustrimi, i aftë për të përdorur fontet skicë të instaluar nga sistemi pa kërkuar softuer të palëve të treta si Adobe Type Manager; i çiftuar me një program për modifikimin e fotografive (Corel Photo-Paint), një menaxher fonti, Corel Capture dhe disa pjesë të tjera softuerësh, ai ishte gjithashtu pjesë e paketës së parë grafike të gjitha-në-një.[2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ [1] A Short History of CorelDRAW from 1989 to 2008
  2. ^ "La historia de CorelDRAW | La biografía oficial |". CORELCLUB.org (në spanjishte evropiane). 2014-03-14. Marrë më 2021-03-25.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)