CryptoParty

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Foto nga CryptoParty e parë e organizuar në Tiranë nga Open Labs hackerspace

CryptoParty (kriptoparti) është një lëvizje globale që ka si qëllim[1] prezantimin e bazave të praktikave të kriptografisë në publikun e gjërë.  Rrjeti i anonimitetit TOR, nënshkrimin elektronik dypalësh, enkriptim i disqeve elektronike dhe rrjetet e komunikimit private janë disa nga tematikat që trajtohen në gjatë aktiviteteve të cryptoparty.[2][3] Strukturat e aktiviteteve në përgjithësi bazohet në puntori me përfshirje të gjërë të publikut.

Cryptoparty në Shqipëri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktiviteti i parë CryptoParty në Shqipëri është organizuar nga Open Labs në ambientet e Innivation Hub në Tiranë në 30 shtator 2017. Mbi 110 të pranishëm ndoqën prezantimin e Arjen kamphuis nga Hollanda si dhe mësuan rreth kriptografisë në puntoritë e zhvilluara gjatë ditës.[4]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Privacy in Ubuntu 12.10: Full Disk Encryption | Electronic Frontier Foundation" (në anglisht). Eff.org. 2012-11-06. Marrë më 2013-02-20.
  2. ^ Pauli, Darren (2012-09-04). "Cryptoparty goes viral - Crypto - SC Magazine Australia - Secure Business Intelligence". Scmagazine.com.au. Marrë më 2012-09-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "The Woman Behind CryptoParty" (në anglisht). Rferl.org. Marrë më 2013-02-20.
  4. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 24 janar 2020. Marrë më 8 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)