Jump to content

Tor (rrjet anonimiteti)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tor
Logo e projektit Tor
ZhvilluesThe Tor Project, Inc
Versioni i parë20 shtator 2002 (2002-09-20)[1]
Statusi i zhvillimitAktiv
Gjuhet e programimitC,[2] Python
Sistemi operativ
Madhesia e skedarit2–4 MB
Përdoret përOnion routing, Anonimitet
LicencaBSD
Faqja zyrtaretorproject.org

Tor (më parë një akronim për The Onion Router) është program kompjuterik (software) i lirë që bën të mundur anonimitetin në internet dhe vështirëson procesin e censurës nga qeveritë. Përdorimi i Tor bën më të vështirë përgjimin e aktiviteve në internet nga palë të treta. Kjo përfshin "vizita në faqet Web, postimet në internet, mesazhet e çastit (instant mesages), dhe forma të tjera të komunikimit. Përdorimi i Tor ka për qëllim për të mbrojtur jetën private të përdoruesit, si dhe lirinë e tyre dhe aftësinë për të kryer komunikimin konfidencial.

Si funksionon[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tor ridrejton trafikun e internetit nëpërmjet një rrejti internacional vullnetarësh në mbarë botën, që përbëhet nga më shumë se pesë mijë nderlidhje (relays) për të fshehur vendndodhjen e saktë të një përdoruesi të ndërrjetit (internet) ose përdorimin nga kushdo që kryen mbikqyrjen e rrjetit ose analizë të trafikut.

Vlerësime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një ekstrakt Top Sekret nga Agjencia Kombëtare e Sigurisë (NSA) karakterizon Tor si "Mbretin e sigurisë dhe anonimitetit në Internet".[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dingledine, Roger (20 shtator 2002). "Pre-alpha: run an onion proxy now!". or-dev (Mailing list). Vizituar në 27 gusht 2016.
  2. ^ "Tor". Open HUB. Marrë më 2016-08-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ http://www.theguardian.com/world/interactive/2013/oct/04/tor-high-secure-internet-anonymity

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]