Cut Copy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Cut Copy
Të dhëna
PrejardhjaMelburn, Victoria, Australi
ZhanretSynthpop, indietronica, dance-punk, new wave
Vitet aktive2001 - prezentë
Shtëpitë diskografikeModular, Island
Faqja zyrtarewww.cutcopy.net
AnëtarëtDan Whitford
Tim Hoey
Mitchell Scott
Ben Browning
Ish-anëtarëtBennett Foddy

Cut Copy (ndonjëherë e stilizuar si Cut/Copy) është një grup synth-pop australian i formuar në vitin 2001 nga DJ Dan Whitford (vokal, tastierë dhe kitarë). Fillimisht një projekt i inçizuar në shtëpi, grupi tani gjithashtu përfshin Tim Hoey (kitarë), Ben Browning (bas kitarë), dhe Mitchell Scott (bateri). Grupi ka lansuar pesë studio albume dhe disa EP dhe singles. Cut Copy arritën sukses madhor në vitin 2008 me albumin e tyre të dytë In Ghost Colours. Disa nga këngët e tyre më të njohura janë "Lights & Music", "Hearts on Fire" dhe "Take Me Over".

Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarët aktualë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Dan Whitford – vokal, tastierë, kitarë (2001–prezent)
  • Tim Hoey – kitarë, sampler (2003–prezent)
  • Mitchell Scott – bateri (2003–prezent)
  • Ben Browning – bas kitarë (2010–prezent)

Anëtarët e mëparshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Bennett Foddy – bas, sint (2001–2004)

Studio albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]