Daibutsu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Daibutsu (大 仏, kyūjitai: 大佛) ose 'Buda gjigande' është termi japonez, i përdorur shpesh në mënyrë informale, për statuja të mëdha të Budës. Më e vjetra është ajo në Asuka-dera (609) dhe më e njohura është ajo në Tōdai-jiNara (752). Daibutsu Tōdai-ji është një pjesë e Trashëgimisë BotëroreUNESCO-s, Monumentet historike të Naras së lashtë dhe Thesarit Kombëtar.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Shōwa Daibutsu". Seiryū-ji. Marrë më 23 maj 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Nihonji Daibutsu". Nihon-ji. Marrë më 23 maj 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Database of National Cultural Properties". Agency for Cultural Affairs. Marrë më 23 maj 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Gifu Shouhouji Daibutsu (Great Buddha)". Shōhō-ji. Marrë më 4 dhjetor 2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Database of National Cultural Properties". Agency for Cultural Affairs. Marrë më 23 maj 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Sandaibutsu". Japanese Architecture and Art Net Users System. Marrë më 23 maj 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Database of National Cultural Properties". Agency for Cultural Affairs. Marrë më 23 maj 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Daibutsu Hyogo". Nagasaki University Library. Marrë më 23 maj 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)