Daimiel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Daimiel
Komunë
Stema_figuraBandera de Daimiel (Ciudad Real).svg
Vendndodhja
Daimiel is located in Spanjë
Daimiel
Daimiel

Koordinatat: 39°4′20″V 3°36′52″P / 39.07222°V 3.61444°P / 39.07222; -3.61444

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Castile-La Mancha
Provinca Ciudad Real
Qarku Campo de Calatrava
Kryetari i Bashkisë Leopoldo Jerónimo Sierra Gallardo
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 438 km2
Lartësia 627 m (m.n.d.)
Popullsia 18698 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 13250
Prefiksi +34 (Spain) + 926 (Ciudad Real)
Koordinatat 39° 4′ 20″ Veri

3° 36′ 52″ Perëndim

Faqja Zyrtare http://www.daimiel.es


Daimiel është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Campo de Calatrava, të provincës Ciudad Real, në Castile-La Mancha. Daimiel ka 18698 banorë (2012), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 438 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]