Dalibor Mataniq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Matanić në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Odessa

Dalibor Matanić (lindi më 21 janar 1975) është regjisor dhe skenaristë kroat.

Filmi i tij më i njohur është Fine Dead Girls e cila fitoi Çmimin Special prej jurisë në Festivalin e Filmit Soch më 2003. Filmi i tij i vitit 2015 The High Sun u shfaq në seksionin Un Certain RegardFestivalin e Filmit të Kanës 2015 ku fitoi Çmimin e Jurisë.[1][2]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "2015 Official Selection". Cannes. Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2015. Marrë më 16 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Rebeccas Ford (23 maj 2015). "Cannes: 'Rams' Wins Un Certain Regard Prize". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 23 maj 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]