Danna Garcia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Shpjegim
Ky artikull sipas rregullores mbi shkronjat Ç, ç, Ë, ë, bie në kundërshtim me rregulloren e Wikipedisë në gjuhën shqipe, për këtë arsye nuk mund të merret si i saktë derisa të rregullohet.


Danna Garcia (lindur Danna María García Osuna më 4 shkurt 1978 në Bogota, Kolumbi) është një aktore dhe këngëtare kolumbiane.

Vajza e këngëtares kolumbian Osuna Claudia, ajo filloi karrierën e saj në moshën katër. Në vitin 1994, së bashku me motrën e saj Claudia, ajo formoi bendin Cafe Moreno dhe regjistroi albumin e trefishtë-platinum "Momposino". Në të njëjtin vit, ajo u paraqit në rolin e saj të parë të madh në kolumbian Telenovela "Café con aroma de Mujer". Në vitin 1996, ajo u bë aktorja e parë kolumbian të yll në një Telenovela meksikan kur ajo u shfaq si protagonist në "El Norte del Corazón". Ajo është e mirë-e njohur për rolin e saj udhëheqës në Pasion de Gavilanes (2003) dhe La Revancha (2000). García zëvendësuar Sandra Echeverría në rolin udhëheqës për Traición La novela Telemundo's (2008), i cili luajti ish-Pasion de Gavilanes bashkë yll-, Mario Cimarro. Danna aktualisht është filmuar episode për rolin e ardhshëm të saj të kundërta të çojë Christian Meier në Lola Calamidades, një Telemundo xhirim e një opera në fund të viteve 1980 kolumbian sapun të njëjtin emër. Lola do të fillojë shfaqjen në fund të 2009.

Në vitin 2006, Maybelline nënshkruar saj si spokesmodel rinj kompanisë kozmetike Hispanik për reklama e saj në shtyp dhe televizion. García është nënshkruar edhe Garnier Fructis si një spokesmodel për prodhimet e tyre flokët në shtyp dhe televizion si.

Në vitin 2008, u emërua Danna fytyrë më të bukur në Njerëzit en Los 50's Español más lista Bellos.

Filmografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Tina Garcia (Doruntina Halabaku) Është Fansja Më E Madhe E Danna Garcia's.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]