Dannii Minogue

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dannii Minogue
Danniiminogue.jpg
Informacione
EmriDanielle Jane Minogue
Lindja (1971-10-20) 20 Tetor, 1971 (49 vjeç)
Flag of Australia.svg Melbourne, Australia
ZhanriPop, dance-pop, synthpop, electropop, disco
Profesion(e)Këngëtare, aktore, fotomodel, personalitet televiziv
Vite aktiv1990 – prezentë
Webfaqja
http://danniimusic.com

Dannii Minogue lindi më 20 tetor 1971Melbourne, Australia si Danielle Jane Minogue. Është një këngëtare, aktore, fotomodel dhe personalitet televiziv australiane.

Minogue arritur sukses të hershme me hite të tilla si Love and Kisses (1991) dhe This Is It (1993), edhe pse me lirimin e albumit të saj të dytë, popullaritetin e saj si një këngëtare e kishte refuzuar. Interesin e saj në muzikë dance ndikuar albumin e saj të tretë Girl (1997). Albumin e saj Neon Nights (2003) u bë më të suksesshëm të karrierës së saj. Që nga viti 2007, Minogue ka vendosur veten si një gjyqtar shfaqje të suksesshme talentin dhe personalitet televiziv.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Dannii (1990)
 • Love and Kisses (1991)
 • Get Into You (1993)
 • Girl (1997)
 • The Singles (1998)
 • The Remixes (1999)
 • Neon Nights (2003)
 • The Hits & Beyond (2006)
 • Club Disco (2007)
 • Unleashed (2007)
 • The Early Years (2008)
 • The 1995 Sessions (2009)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eighth notes and rest.svg Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.