Jump to content

Dannii Minogue

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dannii Minogue
Background information
Emri i lindjesDanielle Jane Minogue
Lindi (1971-10-20) 20 tetor 1971 (52 vjeç)
Australia Melbourne, Australia
ZhanretPop, dance-pop, synthpop, electropop, disco
Këngëtare, aktore, fotomodel, personalitet televiziv
Vitet aktik1990 – prezentë
Websitehttp://danniimusic.com

Dannii Minogue lindi më 20 tetor 1971Melbourne, Australia si Danielle Jane Minogue. Është një këngëtare, aktore, fotomodel dhe personalitet televiziv australiane.

Minogue arritur sukses të hershme me hite të tilla si Love and Kisses (1991) dhe This Is It (1993), edhe pse me lirimin e albumit të saj të dytë, popullaritetin e saj si një këngëtare e kishte refuzuar. Interesin e saj në muzikë dance ndikuar albumin e saj të tretë Girl (1997). Albumin e saj Neon Nights (2003) u bë më të suksesshëm të karrierës së saj. Që nga viti 2007, Minogue ka vendosur veten si një gjyqtar shfaqje të suksesshme talentin dhe personalitet televiziv.

 • Dannii (1990)
 • Love and Kisses (1991)
 • Get Into You (1993)
 • Girl (1997)
 • The Singles (1998)
 • The Remixes (1999)
 • Neon Nights (2003)
 • The Hits & Beyond (2006)
 • Club Disco (2007)
 • Unleashed (2007)
 • The Early Years (2008)
 • The 1995 Sessions (2009)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]