Dantumadeel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Dantumadeel (kthjellim).
Dantumadeel
—  komuna  
stema_figura Flag of Dantumadeel.svg
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Friesland – stema Friesland
Kryeqëndra Damwoude
Statistika dhe Territori
Koordinatat Koordinatat:53°16′48″ Veri 5°58′59″ Lindje 53.28, 5.983055653°16′48″ Veri 5°58′59″ Lindje 53.28, 5.9830556
Sipërfaqja 87,49 km2
Popullsia 19.289 banorë 2010
Dendësia 220,47 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 0511, 058, 0519
Kodi Postar 9100-9114, 9269-9272, 9067
Kodi statistikor 0065
Damwoude (Hollandë)
Damwoude
Dantumadeel – harta_foto
www.dantumadeel.nl

Dantumadeel është një komunë në provincën FrieslandHolandë me sipërfaqe 87.49 km² dhe popullsi 19289 banorë[1]. Damwoude është kryeqendra e bashkisë.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Provinca Friesland