Danville, Illinois

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Danville, Illinois
qytet
noform
Vermilion County Courthouse in downtown Danville
Vendndodhja
Danville, Illinois is located in SHBA
Danville, Illinois
Danville, Illinois

Koordinatat: 40°7′28″V 87°37′48″P / 40.12444°V 87.63000°P / 40.12444; -87.63000

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Illinois
Qarku Vermilion
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 33027 banorë (2010)
 •  aglomerati 81625 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi April 10, 1827[1]
Kodi Postal 61832 and 61834
Prefiksi 217
Koordinatat 40° 7′ 28″ Veri

87° 37′ 48″ Perëndim

Danville, Illinois është një qytet në qarkun Vermilionshtetit federal Illinois, SHBA. Në Danville, Illinois jetojnë 33027 banorë (2010)[2]. Qyteti ka një sipërfaqe prej  km2 (17.96 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej (597 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stapp, Katherine; W. I. Bowman (1968). History Under Our Feet: The Story of Vermilion County, Illinois. Danville, Illinois: Interstate Printers and Publishers, Inc. ff. 54–55.
  2. ^ "2010 City Population and Housing Occupancy Status". U.S. Census Bureau. Marrë më maj 14, 2012.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Danville, Illinois – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale