Dardanny

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dardanny
Dardanny.jpg
Lindi më (1996-01-17) 17 Janar, 1996 (25 vjeç)
Vendlindja [Prizren]], Kosovë
Emër tjetër Dardanny, Danny
Profesioni
Vitet aktiv 2008–prezent
Qyteti ku jeton Prishtinë, Kosovë
Dardanny
Informacione
ZhanriHip hop
Instrument(e)

Dardan Osmanollaj Dardanny (i lindur dhe i rritur në Prizren,Kosovë, më 17 janar 1996) i njohur me emrin e tij të skenës Danny ose Dardanny, është një këngëtar, rapper, kompozitor dhe prodhues Shqipëtar. Danny kontriboi në estradë me shumë këngë të bukura si LATINA. Ai është një Hip Hop artist i talentuar.


Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dardan Osmanollaj U lind më 17 JanarPrizren, Kosovë. Ai u morr me muzikë qysh në moshë të vegjëlisë. Duke shkuar në të njëjtën kohë në dy shkolla (Shkollën elementare dhe atë të muzikës), Gitara ishte instrumenti që ai kishte përzgjedhur për karrierën e tij . Pas 7 vitesh ai bëri këngën e parë. Duke marrë lavdata nga shumë ndëgjues të muzikës ai vendosi te debutojë fuqishëm duke hapur edhe studion e tij jo profesionale.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dardanny debutoi në industrinë e muzikës më 19 Mars 2016 me këngën Getting Money që ai luajti në një music contest Koncert Humanitar të organizuar nga Fshati Gjonaj. Në vitin 2009 ai producoi këngën e tij të parë e cila kishte të bënte rreth klasës zhurmëtare. E producuar nga vetë ai. Në vitin 2010 Dardanny nisi të krijojë melodi nga vetë dora e tij.

Ai duke parë vullnetin e tij vendosë të bëj gjithqka nga vetvetja pa ndihmën e askujt, duke shkruar tekste duke kompozuar muzikë si dhe duke i producuar ato. Dardanny gjithashtu ka vazhduar shkollën e muzikës gjerë në ditët e sotme, ku sot vazhdon të vijojë studimet në fakultetin e arteve "HASAN PRISHTINA". Pasi vazhdoi studimet ai vendosi të vazhdojë karrierën e tij si reper pa marrë parasysh se studionte muzikën klasike, duke u regjistruar në labelin e parë të tij në Prizren të quajtur 029 në krye me DADDY F. Duke vazhduar si producent si beatmaker dhe si tekstshkrues ai bëri këngën e tij të parë (RAP) në vitin 2012 duke vazhduar edhe me këngët e radhës me bashkëpunime "Ma t'fortit knena feat. Edi", "Muzika Jonë feat. Daddy F", "Solo", "Asaj", "Going on". Me të shkëputur nga grupi 029 Danny vazhdoi i vetëm me këngë solo.

Në vitin 2012 ai fillon me këngën e parë pas shkëputjes nga grupi 029 të quajtur "This is me", "Going up", "S'je in", "Asaj". Viti 2014 e pret me këngën e radhës të quajtur "n'Qaf" e cila ka arritur gati 200.000 klikime në Spotify.

Në 2015 Danny vazhdoi me këngën e radhës të quajtur "Getting Money". Më 1 Tetor 2016 Danny lëshoi një bashkëpunim me vëllaun e tij Albert Osmanollaj të quajtur "Ronaldo", e cila arriti një sukses të bukur në Youtube.

Ndërsa bujë të madhe bëri me Remiksin e tij të quajtur "Kavec", në të cilin ai punon zërin e një djali i cili perimes (trangullit) i thotë KAVEC, duke e përshtatur atë me melodi interesante.

Famën e fitoi me remiksin e tij definitiv të deputetit të Drenasit, Ramiz Lladrovci ku Danny morri gafën që kishte thëne deputeti (Forca e bën fuqinë) dhe e shëndrroi në një remiks, ku pas publikimit portalet nga Kosova poashtu edhe Shqipëria nuk kishin të ndalur duke shkruar rreth tij. S'kishte të ndalur edhe me këngët e tij duke vazhduar t'a bëj remake këngën "ROCKSTAR" nga Post Malone dhe 21 Savage, "Lose Yourself" nga Eminem, si dhe me këngët e kompozuara nga vet ai. Në vitin 2018 ai vazhdon me videoklipin e tij të parë "Zeus" duke arritur mbi 50,000 mijë klikime dhe duke pasur sukses gjithashtu edhe nga portalet. Më vonë ai vazhdon me videoklipin e radhës "Ndre Mjeda" duke pasur sukses poashtu. Dhe së fundmi ai ka publikuar këngën "LATINA" duke pasur suksese të mëdha. Danny i njohur edhe si producent ka bashkëpunuar edhe me Youtuberë të mëdhenjë siq është Shpetim Hajdini (ShpetimHaj), Arjan Lekaj , Phatooni etj. Gjithashtu ai po përgaditë edhe një mixtape të quajtur "8Ris" për të cilin paralajmëron se do të jetë vërtetë një kryevepër.

Mediat sociale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kanali i tij në YouTube ka më shumë se 2000 abonentë dhe 200.000 shikime në total. Danny ka më shumë se 10.000 pëlqime në Facebook, më shumë se 11.000 ndjekës në Instagram dhe më shumë se 200 ndjekës në Twitter, duke vazhduar me shumë këngë të radhës këtë vit.


Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Danny aktualisht jeton në Prishtinë duke studiuar edhe fakultetin e arteve të muzikës, poashtu edhe duke bërë këngë për të tjerët dhe për veten. Studio e tij gjindet në fshatin e prejardhjes së tij në fshatin "Gjonaj,Has".


Këngët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Danny – Ma t'fortit knena (2012)
 • Danny – Muzika jonë (2012)
 • Danny – Going on (2012)
 • Danny – Bow down (2012)
 • Danny – Heartless (2012)
 • Danny – Asaj (2013)
 • Danny – Solo (2013)
 • Danny – N'qaf (2014)
 • Danny – Getting Money (2014)
 • Danny – Tsunami (2015)
 • Danny – Ronaldo (2016)
 • Danny – Lose Yourself (2016)
 • Danny – Rockstar (2016)
 • Danny – Zeus (2018)
 • Danny – Ndre Mjeda (2018)
 • Danny – Latina (2018)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]