Daullja e veshit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Anatomia e veshit.

anatominë e njerëzve dhe tetrapodëve të tjerë të ndryshëm, daullja e veshit, e quajtur edhe membrana timpanike ose myringa, është një membranë e hollë në formë koni që ndan veshin e jashtëm nga veshi i mesëm. Funksioni i tij është të transmetojë tingullin nga ajri në kockat brenda veshit të mesëm, dhe më pas në dritaren ovale në kokleën e mbushur me lëng. Prandaj, ai përfundimisht konverton dhe përforcon dridhjet në ajër në dridhje në lëngun koklear.[1] Kocka e malleusit lidh hendekun midis daulles së veshit dhe kockave të tjera.[2]

Thyerja ose perforimi i daulles së veshit mund të çojë në humbje të dëgjimit përçues. Kolapsi ose tërheqja e daulles së veshit mund të shkaktojë humbje të dëgjimit ose kolesteatomë.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hilal, Fathi; Liaw, Jeffrey; Cousins, Joseph P.; Rivera, Arnaldo L.; Nada, Ayman (2023-04-01). "Autoincudotomy as an uncommon etiology of conductive hearing loss: Case report and review of literature". Radiology Case Reports (në anglisht). 18 (4): 1461–1465. doi:10.1016/j.radcr.2022.10.097. ISSN 1930-0433. PMC 9925837. PMID 36798057.
  2. ^ Purves, D; Augustine, G; Fitzpatrick, D; Hall, W; LaMantia, A; White, L; etj., red. (2012). Neuroscience. Sunderland: Sinauer. ISBN 9780878936953. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)