Dave Grohl

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Example alt text
Dave Grohl

David Eric "Dave" Grohl (i lindur më 14 janar 1969) është një muzikant rock, multi-instrumentist, këngëtar dhe kompozitor. Grohl filloi karrierën e tij muzikore në 1980 si bateristi i grupit Scream. Në vitin 1990 ai u bë baterist për grupin grunge Nirvana. Pas vdekjes së Kurt Cobain në prill të vitit 1994, Grohl formoj groupin Foo Fighters. Përveç Foo Fighters, Grohl ka qenë gjithashtu përfshirë në projekte të tjera muzikore, duke përfshirë Queens of the Stone Age, dhe ka punuar për një varietet të muzikantëve, duke përfshirë Killing Joke, Tenacious, Nine Inch Nails, Prodigy dhe, më së fundi, Them Crooked Vultures me Josh Homme (Queens Of Stone Age, Kyuss) dhe John Paul Jones (Led Zeppelin).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

http://www.essortment.com/all/davegrohlfoo_rmbb.htm Arkivuar 1 prill 2010 tek Wayback Machine