David Klark

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
David Klark

David Leonard Clarke (David Leonard Klark) (3 nëntor 1937 – 27 qershor 1976) ishte arkeolog dhe akademik anglez. Ai është i njohur për punën e tij mbi arkeologjinë procesale .

Jeta dhe edukimi i hershëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Clarke lindi në Kent, Angli . Ai studioi në Peterhouse, Universiteti i Kembrixhit .

Karriera akademike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai u bë anëtar i Peterhouse, Kembrixh në 1966. Mësimet dhe shkrimet e tij, veçanërisht mbi arkeologjinë analitike në 1967 i shndërruan pikpamjet e arkeologjisë europiane në vitet '70. Clarke i kushtojë rëndësinë teorisë së sistemeve, kuantifikimin, dhe arsyetimit shkencor në arkeologji dhe përfshiu ekologjinë, gjeografinë dhe antropologjinë krahasuese studimet e tij.

Megjithëse nuk u pranua kurrë me të vërtetë nga hierarkia e Kembrixhit, ai sidoqoftë kishte mbështetjen dhe mirënjohjen e studentëve të tij për qëndrimet gjithëpërfshirëse ndaj tyre.

Në vitin 1970 ai publikoi tezën e doktoraturës në lidhje me qeramikën britanike dhe irlandeze Bell Beaker.

Clarke vdiq në 1976 si rezultat i trombozës që rridhte nga një zorrë gangrenoze e shtrembëruar. [1]

  1. ^ "A Bone to Pick (interview with P. Halstead)". archaeologydataservice.ac.uk (në anglisht). Marrë më 2018-01-04.