David Trimble

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Lord Trimble
Të dhëna vetjake
U lind më15 tetor 1944
Bangor, Stampa:IRA
Vdiq mëGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Partia politikeUlster Unionist (para 1973 1978–2007)
Ulster Vanguard (1973–1978)
Konservator (pas 2007)
Bashkëshortja/etHeather McComb (1968-1976)​
Daphne Orr ​(m. 1978)
Fëmijët4
Punësimipolitikan,

William David Trimble, Baron Trimble, PC (15 tetor 1944, Bangor, Northern Ireland - 25 korrik 2022) ishte një politikan britanik i cili ishte ministri i parë i Irlandës së Veriut nga viti 1998 deri në 2002 dhe udhëheqësi i Partisë Unioniste Ulster (UUP) nga 1995 deri në 2005. . Ai ishte gjithashtu deputet (deputet) për Bann e Epërme nga viti 1990 deri në 2005 dhe deputet i Asamblesë Legjislative (MLA) për Bann e Epërme nga 1998 deri në 2007.

Trimble filloi karrierën e tij të mësimdhënies së ligjit në Universitetin e Mbretëreshës të Belfast-it në vitet 1970, kohë gjatë së cilës ai filloi të përfshihej me Partinë Unioniste Progresive Vanguard të lidhur me paraushtarakët. Ai u zgjodh në Konventën Kushtetuese të Irlandës së Veriut në 1975 dhe iu bashkua UUP-së në 1978 pasi VPUP u shpërbë. Duke qëndruar në Queen's University, ai vazhdoi karrierën e tij akademike derisa u zgjodh si deputet i Upper Bann në vitin 1990. Në vitin 1995 ai u zgjodh papritur si udhëheqës i UUP-së. Ai ishte i rëndësishëm në negociatat që çuan në Marrëveshjen e së Premtes së Mirë në 1998 dhe (së bashku me John Hume) fitoi Çmimin Nobel për Paqen atë vit për përpjekjet e tij. Ai u zgjodh më vonë për t'u bërë Kryeministri i parë i Irlandës së Veriut, megjithëse mandati i tij ishte i trazuar dhe i ndërprerë shpesh nga mosmarrëveshjet mbi orarin për çaktivizimin e Ushtrisë së Përkohshme Republikane Irlandeze. Trimble dha dorëheqjen nga udhëheqja e UUP menjëherë pasi u mund në zgjedhjet e përgjithshme të 2005. Në qershor 2006, ai pranoi një kolegj të përjetshëm në Dhomën e Lordëve, duke marrë titullin Baron Trimble, i Lisnagarvey në qarkun e Antrim. Ai nuk kandidoi më për Asamblenë, e cila u mblodh më në fund në 2007, përkundrazi u largua nga UUP për t'u bashkuar me Partinë Konservatore.