Jump to content

Dee Palmer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Dee Palmer, ose siç quhej më parë David Palmer (lindur në 2 korrik 1937 në Londër) është një kompozitore angleze[1] e cila njihet si një ndër ish anëtaret e grupit muzikor rrok Jethro Tull gjatë periudhës 1977 deri në 1980.[2]

Fillimet në karrierë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Palmer studioi kompozim në Royal Academy of Music së bashku me Richard Rodney Bennett. Ajo u emërua si pedagoge pranë Royal Academy of Music në 1994.[3]

Tranzicioni gjinor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 1998 Palmer doli hapur si transgjinore dhe interseks, duke ndryshuar emrin në Dee. Palmer lindi me një ambiguitet gjenital, iu caktua seksi mashkull në lindje si dhe iu nënshtrua një sërë kirurgjish, e fundit ishte në moshën 20 vjeçare. Palmer shprehet se ajo e kuptoi që i përkiste një identiteti tjetër gjinor që kur ajo ishte e vogël dhe se kjo ndjesi iu përforcua akoma më shumë në vitin pas vdekjes së bashkëshortes Maggie në 1995.[4][5][6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Nollen, Scott Allen (2002). Jethro Tull: A History of the Band, 1968–2001. McFarland. fq. 185–. ISBN 978-0-7864-1101-6. Marrë më 27 prill 2012. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Buckley, Peter (1 nëntor 2003). The Rough Guide to Rock. Rough Guides. fq. 551–. ISBN 978-1-84353-105-0. Marrë më 27 prill 2012. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Fellow of the Royal Academy of Music (FRAM)". Royal Academy of Music. Marrë më 27 prill 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Dee Palmer Interview with David Rees". Official Jethro Tull website. 29 qershor 2004. Arkivuar nga origjinali më 30 mars 2012. Marrë më 27 prill 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Out. Here Publishing. dhjetor 2004. fq. 113–. Marrë më 27 prill 2012. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Wright, Jeb (tetor 2004). "Dee Palmer Interview". Classic Rock Revisited. Arkivuar nga origjinali më 4 shkurt 2005. Marrë më 14 maj 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)